Ледниците в Централна Азия се топят застрашително
Ледниците в Централна Азия се топят четири пъти повече от средното за света. От началото на 1960-те години са загубили 27% от масата си според изследване, публикувано в научното списание Nature Geoscience.
Ледниците в масива Тяншан са източник на питейна вода за населението на Казахстан, Киргизстан, Узбекистан и северозападните части на Китай.
През последните повече от 50 г. ледниците са губили най-малко по 5,4 млрд. тона лед годишно и площта им е намаляла с около 3000 кв. километра.
Скоростта на топене се е увеличила силно през 1970-те и 1980-те години.
Ледниците ще стават все по-уязвими заради повишаващите се температури, които ще достигнат най-високите си стойности през следващото десетилетие според климатичните прогнози.
Повишаването на летните температури с 2% между 2021 и 2050 г. вероятно ще доведе до загубата на 50% от обема на леда до средата на века. Даниел Фариноти от Германския изследователски център за геоложки науки добавя: „Зимните месеци във високите планини в региона са сухи. По-голямата част от снеговалежите падат през лятото. Това значи, че по-високата температура ще има двоен ефект – ще увеличи топенето и ще намали захранването на ледниците с вода.”
Над 1 млрд. души по света, основно в Азия и Южна Америка, получават повече от половината си питейна вода от сезонното топене на снеговете и на ледниците. Според изследването ситуацията става силно тревожна на фона на едновременното увеличаване на местното население в тези райони и продължителното смаляване на ледниците заради климатичните промени.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.