„Грийнпийс“: Електроцентралите на въглища изразходват вода за 1 милиард души

„Грийнпийс“: Електроцентралите на въглища изразходват вода за 1 милиард души

„Грийнпийс“: Електроцентралите на въглища изразходват вода за 1 милиард души

Въглищните електроцентрали в света – общо 8359 – използват количества вода, достатъчни да посрещнат нуждите на 1 милиард души, сочи нов доклад на екологичната организация „Грийнпийс“.

Световните водни запаси намаляват със застрашителни темпове и положението може да се влоши драстично, ако бъдат реализирани плановете за изграждането на стотици нови въглищни електроцентрали. 

„Ако всички планове за строеж бъдат осъществени, водата, използвана от въглищните централи на световно ниво, ще се увеличи с 90%. Сега знаем, че въглищата не само замърсяват нашия въздух и са сред причините за промените в климата, но и ни лишават от един от най-ценните и важни ресурси – водата“, коментира Хари Лами, главен координатор на световната кампания в „Грийнпийс“.

Авторите на изследването отбелязват, че 25% от предложените нови въглищни централи са планирани в така наречените „червени зони“ – региони, където течащата вода вече е дефицитна и се консумира по-бързо, отколкото се възстановява по естествен път.

Въглищата са един от най-водоемките методи за производство на електроенергия. Според Международната енергийна агенция (МЕА), те могат да са отговорни за 50-процентно нарастване в световната консумация на вода през следващите 20 години.

През 2014 г. „Грийнпийс“-България публикува доклада „Вода за живот или вода за въглища“, който разглежда връзката на въглищните централи в страната с количеството и качеството на водните ресурси и стига до сходни изводи:

„За охлаждане в енергетиката се използва 13 пъти повече вода, отколкото за напояване. В същото време, депонирането на отпадъците от добив и горене замърсява подпочвените и повърхностни води и увеличава тяхната киселинност“, коментира Теодора Стоянова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ за „Грийнпийс“-България.

Екологичната организация предлага три ключови стъпки, които – предприети едновременно – могат да преобърнат тревожната тенденция:

  • Незабавен мораториум върху увеличаването на въглищните централи в райони с водни проблеми, и преминаване от „жадни за вода“ въглища към източници на енергия, които да използват малко или никаква вода, като например соларни или вятърни инсталации;
  • Затварянето на централи, които са в действие от 40 години. Само Съедините щати могат да спестят впечатляващите 9 милиарда куб. метра вода като затворят старите си въглищни електроцентрали;
  • Замяната на планираните въглищни централи в районите на „червени зони“ с възобновяема енергия, като соларна или вятърна, ще доведе до спестяването на 1,8 милиарда кубични метра вода на година в Китай, и на 1,2 милиарда куб. метра вода на година в Индия.


 

 

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ