Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Глобалната златна треска за бял водород набира скорост
Базираният в САЩ стартъп за производство на чисти горива Koloma, подкрепен от Бил Гейтс и Джеф Безос, твърди, че иска да използва опита, който традиционно служи на въглеводородната индустрия, за да задвижи световната златна треска за погребан водород.Това се случва в момент, когато продължава да се говори за потенциала за чиста енергия на геоложкия водород - отдавна пренебрегван ресурс, който според защитниците може да изиграе ключова роля в прехода от изкопаеми горива към възобновяеми източници на енергия, съобщава CNBC.
Геоложкият водород, по- известен като бял, златен или природен водород - се отнася до водороден газ, който се намира в естествената си форма под повърхността на Земята. Смята се, че той се получава при високотемпературни реакции между вода и богати на желязо минерали. Пийт Джонсън, главен изпълнителен директор и съосновател на Koloma, заяви пред CNBC, че геоложкият водород в основата си е бизнес, свързан с проучване и добив. „Можем да използваме експертни познания и доставчици на услуги, които традиционно обслужват нефтената, газовата и минната промишленост, и бързо да ги впрегнем в работа, за да стимулираме откриването на безвъглеродни ресурси. Използването и модифицирането на това, което вече съществува, ще ни позволи да развием индустрията по-бързо“, каза той. Базираната в Денвър, Колорадо, Koloma е набрала повече от 305 млн. долара, откакто е основана само преди няколко години, съобщиха от компанията за CNBC. Сред спонсорите на стартъпа са американската компания за рисков капитал Khosla Ventures, Amazon Climate Pledge Fund, United Airlines и Breakthrough Energy Ventures - фонд за климата и технологиите, основан от Бил Гейтс през 2015 г. Сред инвеститорите на Breakthrough Energy Ventures пък са Рей Далио от Bridgewater Associates, Ричард Брансън от Virgin Group и Джак Ма от Alibaba.
Потенциална „промяна на играта"
Рязкото нарастване на броя на компаниите, които активно търсят геоложки залежи на водород през последните години, накара анализаторите на Rystad Energy да опишат търсенето като „треска за бяло злато“. В публикувана през март изследователска бележка консултантската фирма посочва, че този шум се дължи на надеждите, че пренебрегваният досега ресурс може да промени правилата на енергийния преход. Понастоящем в САЩ, Канада, Австралия, Франция, Испания, Колумбия, Южна Корея и други страни се провеждат проучвания за този нисковъглероден енергиен източник.
Според главния изпълнителен директор на Koloma Пийт Джонсън, тъй като индустрията е „набрала инерция и внимание“, е имало и по-остър фокус върху това, което той описва като „присъщи ползи“ на геологичния водород като основен енергиен източник, а не като производен.
Първичен източник на енергия, като въглища, нефт, вятър или слънце, се отнася до естествен източник на енергия, който не е бил променен или преобразуван. „Геоложкият водород трябва да има много ниско въглеродно въздействие, но също и малък отпечатък върху земята и много слабо въздействие върху водата“, каза Джонсън. Запитан за перспективите пред бързо развиващата се индустрия, Джонсън заяви, че неизползваните геоложки ресурси на водород в САЩ биха могли да изиграят значителна роля в усилията на страната за декарбонизация.
„Русия и Украйна бяха големи износители [на] амоняк, получен от водород, който е градивен елемент на повечето съвременни торови продукти, и след началото на техния конфликт светът осъзнава все повече значението на вътрешните доставки на амоняк“, каза Джонсън. „Геоложките ресурси на водород в САЩ ще ни позволят да увеличим вътрешното си производство на амоняк и да се превърнем в нетен износител, дори и да намалим драстично въглеродния отпечатък на продуктите“, добави той.
Предизвикателствата
Водородът отдавна е обявен за един от многото потенциални енергийни източници, които могат да играят важна роля в енергийния преход, но по-голямата част от него се произвежда с помощта на изкопаеми горива като въглища и природен газ чрез процес, който генерира значителни емисии на парникови газове. Именно в този контекст се засилва интересът към потенциала на геоложкия водород.
По-рано тази година Джефри Елис, геолог-изследовател в Програмата за енергийни ресурси на Геологическата служба на САЩ (USGS), заяви пред CNBC, че в подземните резервоари по света може да има заровено огромно количество естествен водород. Елис заяви, че само малък процент от геоложкото извличане на водород може да бъде достатъчен, за да задоволи цялото прогнозирано търсене за 200 години.
Не всички са убедени в потенциала му за чиста енергия. В публикация в блога си, публикувана на 14 март, Научната коалиция за водорода - група от академици, учени и инженери, които се стремят да представят научнообоснована гледна точка за ролята на водорода в енергийния преход, заяви, че понастоящем геоложките открития на водород осигуряват на света по-малко енергия дневно, отколкото една вятърна турбина. Освен това коалицията твърди, че процесът на добив е свързан с опасения за околната среда, а предизвикателствата при транспортирането и дистрибуцията означават, че геоложкият водород няма да бъде открит там, където е най-необходим.
Пийт Джонсън обаче е опитимист. Той признава, все още има много препятствия за преодоляване, но компанията е „много добре капитализирана, което ни позволява да поемем тези предизвикателства по правилния начин, обмислено и търпеливо“. „Koloma има щастието да бъде подкрепена от различни инвеститори - някои от тях са по-фокусирани върху предимствата на технологиите и данните, [които] Koloma изгражда, други виждат огромната потенциална възвръщаемост от откриването на големи ресурси, а трети са най-ентусиазирани да заемат позиции около изгодни по отношение на разходите нисковъглеродни дериватни продукти, които могат да използват геоложкия водород“, каза Джонсън. „Както при всеки проучвателен бизнес и всяка нова технология, все още има много предизвикателства, които трябва да преодолеем, за да разкрием потенциала на геоложкия водород“, добавя той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.