Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Булгаргаз" ще внесе нова заявка за цената на природния газ за септември
Булгаргаз ще внесе ново предложение за цената на газа през септември и тя ще е по-висока от подадената по-рано заявка за поскъпване с близо 6%. Това стана ясно от изявления на изпълнителния директор на дружеството Деница Златева по време на днешното заседание на КЕВР и пред журналисти след края му. На открито заседание енергийният регулатор обсъди заявлението на Булгаргаз от 11 август за утвърждаване на цената за следващия месец, по която общественият доставчик да продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Тогава "Булгаргаз" внесе предложение за увеличение с 5,95% и утвърждаване на крайна цена от от 315,61 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), включително компонента за дейността "обществена доставка" от 2,24 лева за мегаватчас и компонента "задължения към обществото" от 0,35 лв. за мегавчас.
Припомняме, че през август влезе в сила шоково поскъпване с 60%, с което цената на синьото гориво стана 297,89 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Увеличение на борсовия индекс, по който "Булгаргаз" реферира при определяне на цената за следващия месец е причината да се върви към корекцията нагоре на първоначалната заявка за септември, обясни Деница Златева. Този индекс се е повишил с близо 17% от датата на подаването на заявлението на 11 август до момента, а в "последните дни нараства чувствително заради спиране на доставките по "Северен поток 1" поради ремонтни дейности." и така, към днешна дата прогнозната цена на природния газ за септември е около 350 лева за мегаватчас, уточни Златева.
По тази причина при отчитането на този ръст на индекса към 31 август се очаква окончателното увеличение на цената да бъде по-голямо от това в подаденото заявление. При всички случаи обаче то ще бъде по-малко от повишението на самия индекс, увери изпълнителният директор на "Булгаргаз". Актуализираното заявление ще бъде внесено на 1 септември сутринта, когато се очаква и КЕВР да излезе с окончателното решение за цената. Златева увери, че нужните количества синьо гориво за септември са осигурени и вече се работи за осигуряване на "конкурентна цена" през октомври. Целта е да се постигнат нива, равни или по-ниски от цената за август. За изпълнението ѝ се разчита на очакванията от 1 октомври да влезе в експлоатация интерконекторът България-Гърция. Осигурен е цял танкер с втечнен газ, а предстои и да се направи търг на "Газов хъб Балкан", на който се очаква да бъде закупен газ на конкурентни цени, отбеляза Златева. "Там очакваме наистина конкурентна цена, защото последните два търга показаха, че ценовите оферти, които получаваме при открити процедури на "Газов хъб Балкан", са в пъти по-добри, отколкото предварително сключени договори за други алтернативни доставчици", заяви още Златева.
На въпрос докъде са стигнали разговорите с "Газпром", Златева отговори, че "Булгаргаз" като страна по договора го изпълнява и всеки ден изпраща заявки за доставки, но получава потвърждение за нулеви количества за следващия ден. Разговорите, които се водят към момента, са на политическо ниво и общественият доставчик на този етап изпълнява само сега съществуващия договор с изпращане на заявки, добави тя.
За доставките за ноември се обсъжда в "Булгаргаз" как да бъдат структурирани търговете - дали да бъдат месечни или за по-дълъг период. "Нашата основна цел е да осигурим отоплителния сезон, което означава доставки до края на месец април. В началото на месец октомври ще сме готови и ще пуснем съответните процедури", подчерта Златева.
За доставки за 2023 г. "Булгаргаз" ще участва в годишния търг на Ревитуса, който ще се проведе през октомври, за годишни слотове и капацитети за регазификация, информира Златева. В момента в Ревитуса има малко свободни слотове, но няма капацитет за регазификация, поясни тя. На вчерашната среща с проектантите на терминала в Александруполис е било изразено намерение да се увеличи запазеният капацитет от 500 млн. куб. метра на 1 млрд. куб. метра, което ще даде възможност за сигурни слотове, както и възможност за сключването на дългосрочен договор за доставки на втечнен газ през 2024 г., допълни изпълнителният директор на "Булгаргаз".
Решението за цените на топлинната енергия ще бъде валидно до 1 януари 2023 г., съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов след края на заседанието на регулатора. Той изтъкна, че никой не може да даде гаранция, че цените на парното и топлата вода няма да се увеличат след 1 януари 2023 г.
Иванов отбеляза, че настоящото повишение на цените за софийските потребители на топлинна енергия до голяма степен се дължи и на "крайно неправилното преустановяване на пазарните механизми с въведения мораториум", който след 6 месеца "замразяване на цените", е довел по неизбежен начин до повишаване с 39 процента на цената на топлинната енергия за София. В момента тече проверка на топлофикационните дружества за начина, по който са формирали намаленото ДДС, добави Иванов. Проверката не се извършва от КЕВР. Ако обаче тя не даде нужния резултат, регулаторът ще се намеси. Но Иванов смята, че вече има ясна заявка, че вероятно сметките на потребителите ще бъдат коригирани. Председателят на КЕВР е на мнение, че преговорите с "Газпром" няма да доведат до резултата, който се търси.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.