Цените на петрола леко се понижиха в азиатската търговия

Цените на петрола леко се понижиха в азиатската търговия

Цените на петрол се понижиха леко в ранната търговия в сряда, като опасенията за забавяне на търсенето в Европа балансираха притесненията за потенциално прекъсване на доставките в Близкия изток в резултат от конфликта Израел-Хамас, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,30 долара, или 0,34%, до 87,77 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,31 долара, или 0,37%, до 83,43 долара за барел.

Данните за бизнес активността в еврозоната показаха изненадващ спад този месец, което предполага, че блокът може да изпадне в рецесия, създавайки нова пречка пред перспективите за търсенето на петрол. Като цяло петролните рафинерии в региона консумират по-малко суров петрол, отколкото преди година на фона на слаб икономически растеж, показват данните на Euroilstock.

Междувременно редица държави настояха за пауза или прекратяване на огъня в Ивицата Газа, така че хуманитарната помощ да може да бъде доставена на обсадените палестински цивилни. Лидерите на САЩ и Саудитска Арабия обсъдиха във вторник усилията за предотвратяване на разширяването на конфликта и евентуално включване Иран, който е голям производител на петрол.

„Отдръпването на петрола съвпадна с разочароващо по-слабите данни за бизнес активността в еврозоната, което предполага поне известно смекчаване от страна на търсенето, вместо да се дължи изцяло на облекчаването на свързаните с войната заплахи за прекъсване на доставките“, посочи в бележка до клиенти Вишну Варатан от Mizuho Bank.

„Със сигурност не е достатъчно, за да декларираме с някаква увереност, че премията за геополитически риск, свързана с конфликта Израел-Хамас, се е разсеяла значимо и трайно“, добави той.

Цените на суровия петрол може да намерят известна подкрепа в близко бъдеще, тъй като висшият парламентарен орган в Китай - най-големият вносител на петрол в света, одобри законопроект за издаване на държавни облигации на стойност 1 трлн. юана (137 млрд. щатски долара) и позволи на местните правителства да емитират нов дълг от своята квота за 2024 г., за да стимулират икономика.

Намаляващите запаси от суров петрол в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, също оказаха влияние на пазарите. Запасите в САЩ са намалели с около 2,7 млн. барела през седмицата, приключила на 20 октомври, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт (API) във вторник.

Този резултат контрастира на прогнозата на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, които залагаха на увеличение от 200 хил. барела през същата седмица.

Запасите от бензин са намалели с 4,2 милиона барела, докато запасите от дестилат са намалели с около 2,3 милиона барела, показват данните на API.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ