Цените на петрола падат заради опасенията за слабо търсене в Китай

Цените на петрола падат заради опасенията за слабо търсене в Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като опасенията относно слабото търсене в Китай и очакванията за наближаващо споразумение за прекратяване на огъня в Близкия изток натежаха на пазара, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,66 долара, или 0,81%, до 81,05 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,66 долара, или 0,85%, до 76,93 долара за барел.

И двата показателя се повишиха в сряда, прекъсвайки последователни сесии на понижения, след като Администрацията за енергийна информация (EIA) съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 3,7 млрд. барела миналата седмица. Прогнозата на анализаторите в анкета на Ройтерс беше за спад от 1,6 млн. барела.

Запасите от бензин в САЩ са се понижили с 5,6 милиона барела, в сравнение с очакванията на анализаторите за намаление с 400 хил.. Запасите от дестилат са намалели с 2,8 милиона барела спрямо очакванията за увеличение с 250 хил. барела, показват данните на EIA.

„Въпреки понижението на запасите от суров петрол и бензин в САЩ, инвеститорите останаха предпазливи относно отслабването на търсенето в Китай и очакванията за напредък в преговорите за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас““, каза Хироюки Кикукава, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities.

Тази година вносът на петрол и работата на рафинериите в Китай са на по-ниски нива в сравнение с 2023 г. поради по-слабото търсене на гориво на фона на бавен икономически растеж, според правителствени данни.

Спадът на фондовите пазари в САЩ също намали апетита на трейдърите към риск, добави Кикукава. И трите основни индекса на Уолстрийт завършиха сесията на червена територия в сряда.

В Близкия изток усилията за постигане на споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа между Израел и въоръжената групировка „Хамас“ съгласно план, очертан от президента на САЩ Джо Байдън през май и с посредничеството на Египет и Катар, набраха скорост през последния месец.

В сряда израелският премиер Бенямин Нетаняху скицира неясни контури на план за „дерадикализирана“ следвоенна Газа в реч пред Конгреса на САЩ и изтъкна потенциален бъдещ съюз между Израел и арабските съюзници на Америка.

„Ако преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток напреднат, акциите в САЩ продължат да падат и ръста на икономиката на Китай остане бавен, цените на петрола може да паднат до нивата от началото на юни“, каза Сатору Йошида, стоков анализатор в Rakuten Securities.

Освен това липсва яснота относно намаляването на лихвените проценти в САЩ, каза анализаторът на Phillip Nova Приянка Сачдева, която не очаква силно търсене, като се има предвид, че икономическото възстановяване на Китай е слабо.

Очаква се Федералният резерв на САЩ да намали лихвените проценти само два пъти тази година, през септември и декември, според проучване на Ройтерс сред икономисти, По-ниските лихвени проценти трябва да стимулират икономическия растеж, което пък води до повече потребление на петрол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ