Цените на петрола са се насочили към първото си седмично повишение от пет седмици насам

Цените на петрола са се насочили към първото си седмично повишение от пет седмици насам

Цените на петрола са се насочили към първото си седмично повишение от пет седмици насам

Цените на петрола не намериха единна посока в ранната търговия в петък, докато трейдърите спекулираха дали ОПЕК+ ще постигне споразумение за по-нататъшно намаляване на производството, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,16 долара, или 0,20%, до 81,58 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,49 долара, или 0,64%, до 76,61 долара за барел.

И двата сорта са напът да отбележат първото си седмично повишение от пет седмици, подкрепени от очакванията, че ОПЕК+, водена от Саудитска Арабия, може да намали предлагането, за да балансира пазарите до 2024 г.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, изненадаха пазара със съобщение в сряда, че ще отложат министерска си среща с четири дни до 30 ноември, тъй като производителите полагат усилия да постигнат консенсус относно нивата на производство.

„Най-вероятният резултат сега изглежда е удължаване на съществуващите съкращения“, пише в бележка до клиенти Тони Сикамор, базиран в Сидни пазарен анализатор на IG.

Търговията остана приглушена след Деня на благодарността в САЩ в четвъртък.

Подкрепа на пазара дойде от краткосрочната перспектива за Китай, която изглежда по-силна,

„Последните китайски данни и новата помощ за задлъжнелите имотни компании могат да бъдат положителни за краткосрочната тенденция на петролния пазар“, каза Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets.

Китайските акции се повишиха в четвъртък на фона на очакванията, че Пекин ще насочи повече стимули към затруднения имотен сектор.

И все пак тези печалби може да бъдат ограничени от по-високите запаси от суров петрол в САЩ и ниските маржове на рафиниране, което води до по-слабо търсене на суров петрол от рафинериите в САЩ,.

Дългосрочните перспективи на Китай не са токова розови. Анализаторите казват, че растежът на търсенето на петрол може да отслабне до около 4% през първата половина на 2024 г. от силните нива на растеж след  пандемията от COVID-19 през 2023 г., тъй като кризата в сектора на имотите в страната натежава върху използването на дизел.

Растежът на производството извън ОПЕК се очаква да остане силен, като бразилската държавна енергийна фирма Petrobras планира да инвестира 102 млрд. долара през следващите пет години, за да увеличи производството до 3,2 млн. барела петролен еквивалент на ден до 2028 г. от 2,8 млн. барела петролен еквивалент на ден през 2024 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ