Цените на петрола са се насочили към шести пореден седмичен ръст

Цените на петрола са се насочили към шести пореден седмичен ръст

Цените на петрола са се насочили към шести пореден седмичен ръст

Цените на петрола се повишиха за втори пореден ден в азиатската търговия в петък, след като Саудитска Арабия и Русия - вторият и третият най-голям производител на суров петрол в света, обещаха да намалят добива през следващия месец, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,14 долара, или 0,16%, до 85,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,19 долара, или 0,23%, о 81,74 долара за барел.

И двата показателя са се насочили към шести седмичен ръст, което е най-дългата им печеливша серия през тази година. Брентът е поскъпнал с 15,4% през последните шест седмици, а WTI – с 18,2%.

В четвъртък стана ясно, че Саудитска Арабия удължава доброволното съкращаване на производството на петрол от 1 млн. барела на ден до края на септември. Русия също ще намали износа си на петрол с 300 хил. барела на ден през септември, каза вицепремиерът на страната Александър Новак.

Съвместният министерски мониторингов комитет на ОПЕК+ едва ли ще промени цялостната политика за добив на петрол днес, казаха източници. Но съкращенията от Саудитска Арабия и коментарите от Русия преди решаваща среща на ОПЕК+ повишиха опасенията за доставките, подкрепяйки цените.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби каза, че Съединените щати ще продължат да работят с производителите и потребителите, за да гарантират, че енергийният пазар насърчава растежа. САЩ са най-големият производител и потребител на петрол в света.

Въпреки това, последната поредица от данни в САЩ, показващи стегнати пазари на труда и забавящ се сектор на услугите, предизвикаха някои притеснения, че икономическото забавяне ще ограничи търсенето на петрол и ще остави цените по-ниски, дори и при съкращенията на доставките.

„Силният долар натежа върху цените на суровината и всички искат да знаят дали един горещ пазар на труда ще принуди Фед да затегне още повече политиката“, каза Едуард Моя, анализатор в OANDA.

Освен това спадът в бизнес активността в еврозоната се влоши повече, отколкото се смяташе първоначално през юли, а Английската централна банка повиши лихвения си процент до 15-годишен връх в четвъртък. По-високите разходи за заеми за бизнеса и потребителите биха могли да забавят икономическия растеж и да намалят търсенето на петрол.

Въпреки това, подобрената перспектива за търсенето и ограниченото предлагане може да продължат да подкрепят петролните пазари, каза Тина Тенг, анализатор в CMC markets.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ