Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола са се насочили към шести пореден седмичен ръст
Цените на петрола се повишиха за втори пореден ден в азиатската търговия в петък, след като Саудитска Арабия и Русия - вторият и третият най-голям производител на суров петрол в света, обещаха да намалят добива през следващия месец, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,14 долара, или 0,16%, до 85,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,19 долара, или 0,23%, о 81,74 долара за барел.
И двата показателя са се насочили към шести седмичен ръст, което е най-дългата им печеливша серия през тази година. Брентът е поскъпнал с 15,4% през последните шест седмици, а WTI – с 18,2%.
В четвъртък стана ясно, че Саудитска Арабия удължава доброволното съкращаване на производството на петрол от 1 млн. барела на ден до края на септември. Русия също ще намали износа си на петрол с 300 хил. барела на ден през септември, каза вицепремиерът на страната Александър Новак.
Съвместният министерски мониторингов комитет на ОПЕК+ едва ли ще промени цялостната политика за добив на петрол днес, казаха източници. Но съкращенията от Саудитска Арабия и коментарите от Русия преди решаваща среща на ОПЕК+ повишиха опасенията за доставките, подкрепяйки цените.
Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби каза, че Съединените щати ще продължат да работят с производителите и потребителите, за да гарантират, че енергийният пазар насърчава растежа. САЩ са най-големият производител и потребител на петрол в света.
Въпреки това, последната поредица от данни в САЩ, показващи стегнати пазари на труда и забавящ се сектор на услугите, предизвикаха някои притеснения, че икономическото забавяне ще ограничи търсенето на петрол и ще остави цените по-ниски, дори и при съкращенията на доставките.
„Силният долар натежа върху цените на суровината и всички искат да знаят дали един горещ пазар на труда ще принуди Фед да затегне още повече политиката“, каза Едуард Моя, анализатор в OANDA.
Освен това спадът в бизнес активността в еврозоната се влоши повече, отколкото се смяташе първоначално през юли, а Английската централна банка повиши лихвения си процент до 15-годишен връх в четвъртък. По-високите разходи за заеми за бизнеса и потребителите биха могли да забавят икономическия растеж и да намалят търсенето на петрол.
Въпреки това, подобрената перспектива за търсенето и ограниченото предлагане може да продължат да подкрепят петролните пазари, каза Тина Тенг, анализатор в CMC markets.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.