Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижават за пета поредна сесия заради притеснения, свързани с търсенето
Цените на петрола се понижиха за пета поредна сесия в днешната азиатска търговия. Опасенията за глобалното търсене оказаха натиск върху петролните котировки въпреки спада на запасите от горива в САЩ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент, с доставка през септември, поевтиняха с 9 цента до 75,96 долара за барел. Американският лек суров петрол загуби 19 цента до 71,74 долара за барел.
Фючърсите на Брент с доставка през октомври са намалели с 6,4 на сто в рамките на отминалите седем дни, а тези на американския лек суров петрол – с 6,9 на сто.
Петролът поевтиня на фона на публикуването снощи на официалните ревизирани данни за заетостта в САЩ, които показаха, че през 2024 г. са били добавени с близо една трета по-малко работни места, отколкото беше обявено първоначално.
Инвеститорите очакват Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници от формата ОПЕК + да отменят някои доброволни съкращения на добивите през октомври, осигурявайки повече доставки.
"Слабото глобално търсене и потенциалният отказ на ОПЕК+ от решението за намаляване на производството тежат върху (цените на – бел. р.) петрола", обясни Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор в базираната в Сингапур брокерска компания "Филип нова" (Phillip Nova).
Низходящият натиск върху цените прави все по-вероятно ОПЕК+ да се откаже от плановете си за постепенно увеличаване на доставките от октомври. В противен случай това вероятно би оказало допълнителен натиск надолу върху цените, посочват анализатори на Ай Ен Джи (ING).
Според правителствени данни, публикувани снощи, запасите от суров петрол, бензин и дестилат в САЩ са спаднали с 4,6 милиона барела през седмицата, приключваща на 16 август, като в същото време нивата на рафиниране са се увеличили.
При общо 426 милиона барела, запасите от суров петрол в САЩ са с около 5 на сто под средното си ниво за сезона за последните 5 години, сочат още данните на Управлението за енергийна информация на САЩ (EIA).
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.