Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия

Цените на петрола се понижиха в днешната азиатска търговия. Информацията, че властите в Израел са приели подкрепяното от САЩ предложение за прекратяване на огъня и за освобождаване на заложниците в ивицата Газа, помогна за намаляване на опасенията от евентуално прекъсване на петролните доставки в Близкия изток, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент, добиван от Северно море, с доставка месец напред, поевтиняха с 12 цента или 0,15 на сто до 77,54 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол, с доставка месец напред, загубиха 14 цента или 0,2 на сто до 74,23 долара за барел, докато тези с доставка през октомври, които са обект на по-активна търговия, спаднаха с 15 цента до 73,52 цента за барел.

Вчера Брент се котира с около 2,5 на сто надолу, а американският лек суров петрол – с 3 на сто.

Държавният секретар на САЩ Антони Блинкен снощи заяви, че израелският премиер Бенямин Нетаняху е приел предложението, представено от Вашингтон за справяне с разногласията, блокиращи споразумение за прекратяване на огъня в Газа, и призова палестинското ислямистко движение "Хамас" да направи същото.

Въпреки това, след като "Хамас" обяви възобновяване на самоубийствените атентати в Израел и пое отговорност за взрива в Тел Авив в неделя вечер, а медиците казаха, че израелски военни удари са убили най-малко 30 палестинци в ивицата Газа вчера, има малко признаци на спад на напрежението.

Друг фактор за облекчаване на опасенията за доставките на петрол представлява повишаването на добивите от най-голямото либийско находище Шарара – до около 85 000 барела на ден, по данни на служители на съоръженията. Находището има капацитет от 300 000 барела на ден.

Националната петролна корпорация на Либия (NOC) обяви форсмажорни обстоятелства, засягащи износа на петрол от находището на 7 август, след като блокада на протестиращи засегна производството от Шарара.

От страна на търсенето на петрол притесненията около икономиката на Китай също оказват натиск върху цените на петрола. След недотам добро второ тримесечие китайската икономика загуби инерция още повече през юли. Цените на новите жилища в страната спаднаха с най-бързия си темп от девет години, промишленото производство се забави, растежът на износа и инвестициите намаля, а безработицата се повиши, отбелязва Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Руската Белгородска област обяви извънредно положение заради продължаващите атаки от украинските сили
Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка
Иман Хелиф заведе дело срещу Х, Илон Мъск, Джоан Роулинг и Тръмп
Времето: Отново жълти и оранжеви кодове за много горещо време
Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия
Цитат на деня
Малките предприятия с над 8 млн.лв. нетни приходи от продабжи подлежат на задължителен финансов одит
Българска авиокомпания ще изпълнява четири карго полета седмично от Китай до София
На днешната дата, 14 август. Рождениците днес
Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода
Съдът прибра три суперлимузини от луксозния автопарк на Румен Гайтански-Вълка
Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата
„Туристите вече не идват“: Криза в крайбрежния туризъм в няколко региона на Италия