Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията за търсенето в САЩ

Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията за търсенето в САЩ

Цените на петрола се понижиха към 9:00 часа българско време в сряда, след като започнаха с повишение в началото на азиатската търговия, докато инвеститорите сравняваха опасенията за търсенето в САЩ с обещанието на Китай да подкрепи икономическия растеж, по-ограничените руски доставки и намаляващите американски запаси, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,07 долара, или 0,09%, до 79,56 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,20 долара, или 0,26%, до 75,55 долара за барел.

„Сега има много положителни двигатели за цените на петрола на фронта на търсенето и предлагането и въпреки че очакваме WTI да се възстанови до близо 80 долара за барел, това не означава бичи пазар, тъй като позиция на водещите централни банки все още представлява отстъпление на от апетита за риск“, каза анализаторът на CMC Markets Леон Ли.

„Тъй като Фед вероятно ще повиши лихвените проценти за последен път през юли, опасенията относно търсенето в САЩ, което ще ограничи печалбите в цената на петрола, вероятно ще останат“, добави Ли.

Икономистите все още изразяват загриженост, че инфлацията в САЩ може да не се понижи достатъчно бързо дори с повишаване на лихвените проценти. Проучване на ройтерс показа, че основната инфлация, която не включва цените на храните и енергията, ще бъде само малко по-ниска или ще остане около сегашното ниво от малко под 5% до края на годината.

Въпреки това от Пекин обещаха във вторник, че ще въведат политики за „възстановяване и разширяване“ на потреблението във втората по големина икономика в света, което може да повиши търсенето на петрол, тъй като покупателната способност на потребителите остава слаба.

„Засга, докато приемаме, че стимулите в Китай ще бъдат успешни, петролните баланси ще се стегнат значително, дори ако Европа изпадне в лека рецесия“, каза директорът по изследванията на Rystad Energy за Северна Америка Клаудио Галимберти.

Това означава, че цените все още могат да пробият горния край на текущия пазарен диапазон от 80 долара за барел, добави той.

От страна на предлагането, Русия ще намали износа си на петрол с 2,1 милиона метрични тона през третото тримесечие в съответствие с планираните доброволни съкращения на износа от 500 хил. барела на ден през август, според енергийното министерство.

Ценовата подкрепа дойде и от очаквания за спад на запасите в САЩ, след като данните от Американския петролен институт, показаха, че запасите от суров петрол, бензин и дестилат са намалели миналата седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Роберт Фицо заплаши Украйна със спиране на доставките на електроенергия, ако Киев спре транзита на руски газ
На днешната дата, 28 декември. Рождениците днес
Путин се извини за самолетната катастрофа в Казахстан, без да казва, че Русия е отговорна
България отвъд рамките: Как стандартите отключват истинския потенциал на бизнеса 
Правилото на Зайнфелд и още доказани техники за бързо справяне с досадни задачи
Наистина ли закуската е най-важното хранене за деня?
Високите цени на храните помрачават празничния дух в Русия
Залози, обвързани със убийство на изпълнителния директор на UnitedHealthcare Брайън Томпсън, тестват лимити на закона