Цените на петрола се стабилизират, насочват се към седмичен ръст

Цените на петрола се стабилизират, насочват се към седмичен ръст

Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия в петък, насочвайки се към първото си седмично покачване от края на ноември, тъй като допълнителните санкции срещу Иран и Русия засилиха притесненията за доставките, докато перспективите за излишък натежаха на пазарите, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,02 долара, или 0,03%, до 73,43 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,05 долара, или 0,07%, до 70,07 долара за барел.

И двата сорта са напът да регистрират седмичен ръст от повече от 3% поради опасения за прекъсване на доставките от по-строгите санкции срещу Русия и Иран и надеждите, че китайските мерки за стимулиране на икономиката биха могли да повишат търсенето .

Скорошното стабилизиране дойде, след като петролът защити ключово техническо ниво от $71, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

Китайските данни тази седмица показаха, че през ноември вносът на суров петрол е нараснал на годишна база за първи път от седем месеца, воден от по-ниските цени и натрупването на запаси.

„Видяхме известно възстановяване на маржовете на рафинериите след спадовете през септември, но не смятайте, че това е нещо, което да оправдае обемите на вноса на суров петрол през ноември“, каза Уорън Патерсън, ръководител на изследванията на суровините в ING.

Вносът на суров петрол от най-големия вносител в света се очаква да остане висок до началото на 2025 г., тъй като рафинериите избират да увеличат доставките от най-големия износител Саудитска Арабия, привлечени от по-ниските цени, докато независимите рафинерии бързат да използват своята квота.

Международната агенция по енергетика повиши прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол през 2025 г. до 1,1 млн. барела на ден от 990 хил. барела на ден миналия месец, благодарение на обявените неотдавна мерки за стимулиране на икономиката Китай, се казва в месечния доклад за петролния пазар.

Организацията обаче прогнозира излишък за следващата година, когато държавите извън ОПЕК+ ще увеличат доставките с около 1,5 милиона барела на ден.

Три от най-големите производители на петрол в Канада прогнозират по-висок добив през 2025 г. Въз основа на рекордното производство в САЩ, Goldman Sachs очаква производството на шистов петрол Lower 48 да нарасне с 600 000 барела на ден през 2025 г., въпреки че растежът може да се забави, ако Брентът падне под $70 за барел.

Инвеститорите също така залагат, че Федералният резерв ще намали разходите по заемите през следващата седмица и ще ги последва през следващата година с допълнителни съкращения, след като икономическите данни показаха, че седмичните молби за помощи при безработица неочаквано са се увеличили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ