Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Роснефт" и Reliance сключиха най-голямата сделка за доставки на петрол в Индия
Руската държавна петролна компания „Роснефт“ се съгласи да доставя близо 500 000 барела суров петрол на ден на индийската частна рафинерия Reliance , като това е най-голямата енергийна сделка между двете страни, съобщи Ройтерс.
Десетгодишното споразумение възлиза на 0,5 % от световните доставки и е на стойност приблизително 13 млрд. долара годишно по днешните цени. То ще затвърди още повече енергийните отношения между Индия и Русия, която е подложена на тежки западни санкции заради инвазията си в Украйна.
Reliance заяви, че работи с международни доставчици, включително от Русия, и че сделките се основават на пазарните условия. Компанията отказа да коментира допълнително търговски въпроси, позовавайки се на поверителността на споразуменията за доставка.
Сделката се сключва преди планираното посещение на руския президент Владимир Путин в Индия и след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че настоява Москва и Киев да спрат войната веднага след встъпването си в длъжност през януари.
Руският петрол представлява повече от една трета от вноса на енергия в Индия. Индия се превърна в най-големия вносител на руски суров петрол, след като Европейският съюз, който преди това беше най-големият купувач, наложи санкции върху вноса на руски петрол в отговор на нахлуването в Украйна през 2022 г.
Индия няма санкции върху руския петрол, така че рафинериите там се възползваха от доставките на по-евтин суров петрол. Санкциите направиха руския петрол по-евтин от конкурентните сортове с поне 3-4 долара на барел.
Увеличаващият се внос от Русия в Индия е за сметка на конкурентните производители от Близкия изток. Сделката между Reliance и "Роснефт" ще представлява още едно предизвикателство за конкурентите, включително Саудитска Арабия.
Конкуренцията между производителите на петрол за дял от индийския пазар е гореща, тъй като той е един от най-бързо развиващите се енергийни пазари и става все по-важен като двигател на световното търсене, тъй като растежът на най-големия вносител Китай се забавя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.