Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се стабилизират, опасенията за предлагането компенсират тези за търсенето
Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия във вторник, тъй като притесненията, че по-нататъшните възможни повишения на лихвените проценти в САЩ могат да намалят търсенето, бяха компенсирани от опасенията, че тропическа буря край брега на Мексиканския залив може да повлияе на предлагането, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с минималните 0,07 долара, или 0,08%, до 84,35 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,11 долара, или 0,14%, до 79,99 долара за барел.
Инвеститорите очакват ключови икономически данни за САЩ по-късно тази седмица, които ще помогнат да се определи посоката на лихвените проценти през тази и следващата година. Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл каза в петък, че на централната банка на САЩ може да се наложи да повиши допълнително лихвите, за да охлади упоритата инфлация.
Пазарите оценяват на 80% вероятността Фед да запази лихвите си без промяна следващия месец, показа инструментът FedWatch на Refinitiv, но вероятността за повишаване на лихвите през ноември сега се оценява на приблизително 56%.
„На този етап може да е трудно за цените на петрола да поддържат силната възходяща тенденция наблюдавана през юли. Икономиките на САЩ и Европа ще бъдат изправени пред низходящ натиск през четвъртото тримесечие, докато лихвените проценти достигнат пика си“, коментира анализаторът на CMC Markets Леон Ли.
„Така че може да има загриженост относно търсенето, което оказва натиск върху цените на петрола. И икономиката на Китай все още не е отбелязала значително подобрение... Цените на петрола може да останат нестабилни на този етап и по-нататъшните увеличения в бъдеще може да изискват възстановяване в китайски данни”, добави той.
Икономическото възстановяване на Китай се забави на фона на влошаващото се състояние на имотния пазар, слабите потребителски разходи и забавящият се ръст на кредитирането, което накара Пекин да намали основните лихвени проценти, за да подкрепи активността във втората по големина икономика.
Докато цените от началото на третото тримесечие са се повишили съответно с около 12% и 13% за Брента и WTI, след намаляване на производството от OPEC+, перспективите за китайската икономика продължават да бъдат тревожни, посочиха в бележка до клиенти анализатори от National Australia Bank.
Междувременно тропическата буря Идалия връхлетя западна Куба в понеделник и достигна почти ниво ураган, докато се насочваше към Флорида. Бурята вероятно ще причини прекъсване на електрозахранването и може да повлияе на производството на суров петрол в източната част на крайбрежието на Мексиканския залив на САЩ.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.