Цените на петрола търсят посока след вчерашния спад

Цените на петрола търсят посока след вчерашния спад

Цените на петрола търсят посока в ранната търговия в четвъртък, след като предишната сесия достигнаха най-ниските си нива от шест месеца, предаде Ройтерс.

Към 9:05 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,11 долара, или 0,11%, до 96,67 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,05 долара, или 0,06%, до 90,71 долара за барел.

И двата петролни еталона достигнаха най-ниските си нива от февруари, след като данните от САЩ показаха, че запасите от суров петрол и бензин неочаквано се увеличиха миналата седмица, а ОПЕК+ се съгласи да повиши целта си за добив на петрол с едва 100 000 барела на ден, което се равнява на около 0,1% от глобалното търсене на петрол.е

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, водени от Русия, носещи общото название ОПЕК+, преди това увеличаваха производството с между 430 000-650 000 барела на ден всеки месец, въпреки че изпитваха затруднения да постигнат пълните си цели, тъй като повечето членове вече са изчерпали производствения си потенциал.

„ОПЕК+ се съгласи да увеличи производството със 100 000 барела на ден през септември, много по-ниско от производството през предходните месеци. Световният енергиен пазар все още е изправен пред недостиг на доставки“, каза Леон Ли, анализатор в CMC Markets.

Той добави, че цените на петрола WTI „вероятно ще се колебаят“ между 90 и 100 долара за барел.

Докато Съединените щати поискаха от групата да увеличи производството, свободният капацитет е ограничен и Саудитска Арабия може да не е склонна да увеличи производството за сметка на Русия, засегната от санкциите заради нахлуването в Украйна.

Преди срещата ОПЕК+ намали прогнозата си за излишък на петролния пазар тази година с 200 хил. барела на ден до 800 хил. барела на ден, казаха трима делегати пред Ройтерс.

„Изглежда, че ОПЕК+ се съпротивлява на призивите за увеличаване на добива, тъй като перспективите за търсенето на суров петрол продължават да се намаляват. Светът се бори с продължаващата глобална енергийна криза и няма да получи никаква помощ от ОПЕК+“, коментира Едуард Моя, старши анализатор в OANDA.

Прогнозата за търсенето на петрола беше замъглена от нарастващите страхове за икономически спад в Съединените щати и Европа, дългови затруднения в нововъзникващите пазарни икономики и стриктна политика за нулев COVID в Китай, най-големият вносител на петрол в света.

Запасите от суров петрол в САЩ също се повишиха неочаквано миналата седмица, тъй като износът падна и рафинериите намалиха количествата. Запасите от бензин също отчетоха изненадващо нарастване, тъй като търсенето се забави, посочиха от Администрацията за енергийна информация.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ