Цените на петрола вървят към второ седмично повишение след намалението на лихвите в САЩ

Цените на петрола вървят към второ седмично повишение след намалението на лихвите в САЩ

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък и са напът да запишат втори пореден седмичен ръст, следвайки голямото намаление на лихвените проценти в САЩ и намаляващите глобални запаси.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,31 долара, или 0,41%, до 74,57 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,15 долара, или 0,21%, до 71,80 долара за барел. За седмицата двата сорта са напреднали съответно с 4,3% и 4,8%.

Бенчмарковете се възстановяват, след като паднаха до почти тригодишни дъна на 10 септември и регистрираха печалби в пет от седемте сесии оттогава.

Повишенията днес обаче са по-ограничени, след като в четвъртък бе регистриран напредъ с повече от 1% след решението на централната банка на САЩ да намали лихвените проценти с половин процентен пункт в сряда. Намаляването на лихвените проценти обикновено стимулира икономическата активност и търсенето на енергия, но някои от тях също са признак за слаб пазар на труда в САЩ.

„Цените бяха под натиск през последните месеци на фона на опасенията, че търсенето ще отслабне, тъй като строгите парични политики задушиха икономическата активност“, посочиха анализатори от ANZ Research в бележка до клиенти.

„Облекчаването на паричната политика помогна за засилване на очакванията, че икономиката на САЩ ще избегне спад“, каза ANZ.

Също така в подкрепа на цените беше спадът на запасите от суров петрол в САЩ, които са се понижили до едногодишно дъно миналата седмица.

Дефицит на петролния пазар в противосезонен план от около 400 000 барела на ден ще поддържа цените на суровия петрол Брент в диапазона от 70 до 75 долара за барел през следващото тримесечие, казаха анализатори на Citi в четвъртък.

Цените на суровия петрол бяха подкрепени и от нарастващото напрежение в Близкия изток. Уоки-токитата, използвани от ливанската въоръжена групировка „Хизбула“, избухнаха в сряда след подобни експлозии на пейджъри предишния ден.

Източници от сигурността посочиха, че израелската разузнавателна агенция „Мосад“ е отговорна, но израелски официални лица не коментираха атаките.

Слабото търсене от страна на китайска икономика оказва влияние върху цените, като производството на рафинериите в Китай се забави за пети месец през август. Ръстът на промишленото производство в Китай също се забави до петмесечно дъно миналия месец, а продажбите на дребно и цените на новите жилища отслабнаха допълнително.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ