Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Делян Добрев пита: Опитват ли се ПП-ДБ да фалират БЕХ?
Опитват ли се ПП-ДБ да фалират БЕХ? Или умишлено декапитализират енергетиката, за да я продадат на безценица? Такъв въпрос зададе в профила си във Фейсбук депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев.
„Български Енергиен Холдинг” ЕАД (БЕХ) е холдингово дружество, обединяващо компании развиващи дейност в производство и пренос на електрическа енергия, пренос, транзит и съхранение на природен газ, както и добив на лигнитни въглища. Просто казано - БЕХ е цялата държавна енергетика на страната", пише той. И припомня, че съгласно чл. 247а от Търговския закон, дивиденти и лихви се изплащат само ако чистата стойност на имуществото, намалена с дивидентите и лихвите, е не по-малка от сумата на капитала на дружеството, фонд "Резервен" и другите фондове, които дружеството е длъжно да образува по закон или устав.
Тоест, ако БЕХ изпълни решението на МС да изплати 1 588 375 000 лева дивидент, от собствения капитал към 31.12.2022 трябва да извадим планирания дивидент, акционерния капитал и резервите. Резултатът трябва да е положителна величина. Да, ама не. Резултатът е отрицателен и то в размер на близо 1 млрд лева, пише още Делян Добрев.
Според него при това положение, съгласно чл. 252, ал. 1, т. 5, БЕХ трябва да бъде обявен в несъстоятелност. Според него изплащането на дивидент в такъв размер създава риск за предсрочна изискуемост на две облигации на БЕХ за 1.2 млрд. евро; и нарушава ковенантите по облигационните емисии. Това означава и по-висока рискова премия за БЕХ, правейки цената на бъдещото финансиране прекалено висока, д обавя Делян Добрев.
Според него изплащането на дивидента ще доведе до вероятно намаляване на кредитния рейтинг на БЕХ и ще обрече всички планове за изграждане на нови мощности и модернизация на централите. Поставя се под съмнение и възможността на дружеството да обслужва регулярно плащанията по тези финансови инструменти, както и пставя под сериозен риск бъдещо излизане на финансовите пазари от страна на БЕХ;
"Драги управляващи, осъзнайте се! Коментарът ми е най-чистосърдечен и нарочно толкова добронамерен", завършва Добрев.
Междувременно, Министерският съвет прие мярка да се събира 100% от дивидента на държавните предприятия, а не само 50%. Новината обяви министърът на финансите Асен Василев след извънредното правителствено заседание днес.
"Има една особеност с дивидента от държавните предприятия, която трябва да се отбележи. Тя е свързана с дивидента, който трябва да внесе "Българският енергиен холдинг" (БЕХ). Към 6 февруари 2023 г. БЕХ публикува публичен отчет, в който е описана печалба от 1 мрлд. 588 млн. лв. Министерството на енергетиката тогава е уведомено. На 21 април 2023 г., около два месеца по-късно "Българският енергиен холдинг" публикува нов отчет, в който обявената печалба е 640 млн. лв. Тоест за тези два месеца след изтичането на годината, счетоводителите на БЕХ, заедно с одиторите са открили, че печалбата е по-малка отколкото предварително обявената от БЕХ през февруари. Това е силно притеснително и е пусната проверка на държавна финансова инспекция в холдинга и се е самосезирала НАП, за да се види дали няма укриване на печалба и съответно на данъци", каза Василев.
Той уточни, че проверката на АДФИ е стартирана преди около 10-ина дни, а от НАП са се сезирали в рамките на тази седмица на база медийни публикации.
Финансовият министър отбеляза, че по предварителната информация предоставена от БЕХ, този счетоводен срив в печалбата след завършването на годината се дължи на отписвания на вземания или преоценка на възможността той да си събере дадени кредити. "Голяма част от кредитите, които БЕХ заявява, че няма да може да събере: 770 млн. лв., са кредити, които той е дал на своите собствени дъщерни компании. Това само по себе си е силно притеснително, ако наистина е факт. Ако се окаже, че компаниите могат да върнат тези 770 млн. лв. означава, че БЕХ е направил счетоводна загуба без тя да е реална. И в двата случая това е доста притеснително поведение на ръководството на БЕХ и точно затова са назначени двете проверки.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.