Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕК потвърди, че е получила българските планове за справедлив преход
Европейската комисия (EК) потвърди днес, че е получила на 30 септември от българските власти териториалните планове за справедлив преход. Говорител на комисията уточни, че в срок до четири месеца може да се очаква оценката на ЕК. В първите два месеца Еврокомисията може да представи своите забележки, ако има такива, а в следващите два - да реши дали одобрява направените предложения, съобщи БНТ.
“Ще преценим доколко плановете съдържат всичко необходимо, очертаните цели и начините, които се предвиждат за подкрепа на засегнатите региони, преминаващи към по-чиста икономика. На тази основа ще преценим дали да одобрим плановете. Не мога да кажа какви суми са предвидени за отделните дейности, залегнали в плана”, каза говорител на ЕК.
Европейската комисия съобщи още, че в петък България е поискала промяна и в своя План за възстановяване и устойчивост.
Искането на България се основава на необходимостта да се вземе предвид намаляването на максималната безвъзмездна помощ по Механизма за възстановяване и устойчивост от 6,27 милиарда евро на 5,69 милиарда евро. Ревизията е част от актуализацията от юни 2022 г. и отразява сравнително по-добрия икономически резултат на България през 2020 г. и 2021 г. от първоначално предвидения.
Предложеното от България изменение на плана, което сега ще бъде оценено от ЕК, засяга 17 инвестиции, включени в първоначалния план. Някои от тези инвестиции са намалени, като тези, свързани с енергийната ефективност на обществените сгради, националната инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници и модернизацията на болничните съоръжения. От плана са премахнати три инвестиции, а именно тези в подкрепа на дигиталната трансформация на Български пощи, изграждането на интермодален транспортен терминал в Русе и дигитализиране на управлението, контрола и ефективното използване на водите.
Сега ЕК разполага с до два месеца, за да оцени дали промененият план все още отговаря на всички критерии. Ако оценката на Комисията е положителна, тя ще направи предложение за изменено решение за изпълнение на Съвета, което да отрази промените в българския план. След това държавите-членки ще разполагат с до четири седмици, за да одобрят оценката на Еврокомисията, припомня още БНТ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.