Експерт: Строителството на нови реактори в Козлодуй и Белене ще отнеме поне 10 години

Експерт: Строителството на нови реактори в Козлодуй и Белене ще отнеме поне 10 години

Експерт: Строителството на нови реактори в Козлодуй и Белене ще отнеме поне 10 години

Строителството на нови реактори в АЕЦ"Козлодуй" и на площадката в Белене ще отнеме поне 10-12 години. Необходими са поне три години за одобрение на проектите и поне още 7 години за самото строителство, прогнозира пред "Мениджър нюз" енергийният експерт Иван Хиновски. Според него обаче  американската компания "Уестингхаус" трябва първо да получи европейски лиценз за реактора АР-1000, за да започне строителство на нови блокове в Козлодуй. Надяваме се това да стане в обозримо бъдеще, каза още Хиновски.

Той обясни, че съществува вариант френската компания "Електрисите дьо Франс" да се договори с руската страна за проектната  документация на реакторите ВВЕР-1000. Така ще е възможно да се използват двата реактора, които вече са собственост на българската страна. Идеята е тези два реактора да бъдат оборудвани с френска електроника и системи за безопасност от последно поколение. Всичко обаче е въпрос на договорки, а да не забравяме, че и Европейската комисия следи много стриктно ядрените проекти в Европейския съюз, припомни Хиновски. 

Според него все още, особено за „Белене", сме на идейна фаза. Това би бил добър, интересен и нестандартен проект. Но е под много условия, добави още Хиновски.

Припомняме, че по време на форум за ядрената енергетика в София тази седмица, зам.-министърът на енергетиката Еленко Божков съобщи, че предстои да  бъде подписан подписан инженерингов договор за предпроектно проучване с  "Електрисите дьо Франс"  за изграждане на два блока от по 1000 мегавата, като се използва съществуващото на площадката в Белене руско оборудване за ВВЕР-1000. 

Предстои изпълнителният  директор за нови мощности на "Електрисите дьо Франс" ще пристигне в София на 4 април, за да се срещне със служебния министър на енергетиката Росен Христов. След двустранния им разговор ще се проведе и работна среща в по-широк формат.

2032 година е реалистичен срок да заработи реактор на "Уестингхаус" (Westinghouse) на площадката на АЕЦ "Козлодуй". България може да бъде първата държава в Европа, която да пусне в експлоатация - АP 1000. Това пък прогнозира  представителят на "Уестингхаус" за България Иван Пиронков. Той припомни, че в момента има 4 такива реактора, които работят в Китай, а други два блока са пред пускане в експлоатация в САЩ.

 "Реалистично е да се изградят още четири реактора – два за АЕЦ „Козлодуй“ и 2 за АЕЦ „Белене“, коментира междувременно председателят на „Булатом“ Богомил Манчев пред bTV.

„Правителството обяви, че прави анализи как да изградим на две площадки четири реактора. Голямото богатство на нашата държава е, че ние имаме две лицензирани ядрени площадки. Това е трудно за една държава в гъсто населен район като Европа“, допълни Манчев.

Той е категоричен, че за площадката в Белене няма да е нужен нов лиценз, а компанията, която ще строи реакторите ще трябва да получи от ЕС нотификация за проекта. Експертът обясни, че тези блокове няма да се появят изведнъж, а постепенно до 2047 г.

„С тях ние решаваме въпроса на т. нар. беземисионна икономика, която би трябвало да постигнем 2050 г.“, уточни той.

Според Манчев ЕС няма да направи изключение за България и няма да разреши въглищните централи да работят по-дълго. Като резултат те ще трябва да спрат работа заради скъпите емисии.

„Нужна е устойчива енергия. Цял свят разбра, че най-чистата енергия и най-устойчивата можеш да произвеждаш от атом“, подчерта председателят на „Булатом“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ