Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Експерти призоваха за спешно решение за директните енергийни компенсации на домакинствата
Институтът за развитие и управление на ресурсите призова за спешно решение за директните енергийни компенсации на домакинствата. На последното открито заседание на Кризисния щаб за енергетиката служебният министър на енергетиката Росен Христов пое ангажимент да бъде разработена методика за преразпределение на свръхприходите, но оттогава минаха повече от две седмици без какъвто и да било напредък в тази посока, алармираха експерти. Те напомниха, че от 1 декември 2022 г. влиза в сила Регламент 2022/1854 на Съвета на ЕС, който осигури на страните-членки всеобхватни и подробно разписани механизми за събиране на свръхприходите на частните и държавните енергопроизводители.
Основните цели на Регламента са подпомагане на крайните потребители да се справят с негативните ефекти от енергийната криза, която предизвика рекордна за ЕС инфлация. Институтът настоява за директно парично субсидиране на гражданите, каквото вече се прилага в Германия, Италия, Гърция.
Инфлацията в България вече е близо 20%, което е два пъти повече от европейската. Действащите компенсации на бизнеса не стимулират пестенето на енергия, което е другата основна цел на Регламента. В същото време обаче Парламентарната комисия по енергетика прие на първо чете бизнесът да плаща 200 за /МВтч вместо 250 лв., като разликата до пазарната цена се поема от държавата. До сега са изплатени над 10 млрд. лв., а за 2023 г. субсидията ще достигне 16 млрд. лв. Въпреки това цените на стоките и услугите не спират да растат, отбелязват експерти. Затова те настояват да бъдат разработени нови финансови критерии за получаване субсидии за промишления ток, тъй като действащите сега „засилват спекулативното поведение на бизнеса и не го подтикват да въвежда енергоспестяващи технологии”.
Специалистите считат, служебното правителство в най-кратки срокове трябва да разработи механизми, чрез които да се преразпределят средствата от свръхприходите и те да достигнат до крайния потребител. Евтиният ток за бита не е достатъчна мярка за подпомагане на домакинствата, които и сега през държавния бюджет изплащат компенсациите на бизнеса.
„Министерство на енергетиката предложи законопроект, чийто единствен фокус е как да се събират тези свръхприходи, но не съдържа мерки за подпомагане на малкия и средния бизнес, което пък е третата цел на Регламента, и стимули за енергийна ефективност и начини за преразпределение на събраните средства”, подчерта адв. Георги Тошев, председател на Института за развитие и управление на ресурсите. Според него текстовете в този си вид не е координиран с Регламента и ще доведе до допълнителни изкривявания на пазара. Друг негативен аспект в него е идеята събраните от свръхприходите средства да бъдат преразпределени през Фонда за сигурност на енергийната система, чиято основна дейност не е да раздава пари. От българските власти се очаква единствено да разработят механизъм за целево преразпределяне на събраните средства пряко по банковите сметки на домакинствата. Това може да стане през националните системи НАП и НОИ, заключава Тошев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.