Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Електричеството е най-добрият вектор за декарбонизация
Не само следваме тенденциите, ние ги водим и помагаме на нашите пазари с иновации и с опит да напреднат, казва Петър Херман генерален мениджър на Schneider Electric за Югоизточна Европа от 2017 г. Той отговаря за дейността на компанията в 15 държави (Унгария, Румъния, Молдова, България, Гърция, Албания, Република Северна Македония, Косово, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватия, Словения, Кипър, Армения и Израел), като ръководи региона от Прага. Петър Херман развива професионалната си кариера вече повече от 25 години, през които заема различни длъжности в областта на енергийния мениджмънт и автоматизацията в Чешката република и в цяла Европа. Притежава магистърска степен по енергетика от Техническия университет в Острава и докторска степен по оборудване на енергийни машини от Техническия университет в Острава, Чехия и Южно Илинойски университет, Карбондейл, САЩ.
- Г-н Херман, историята ни учи, че всяка индустриална революция е била катализирана от т.нар. „ключов вход“ – нов материал, или източник на енергия? Ще успее ли Европа да повтори този исторически опит с плановете за енергиен преход? И още нещо: За разлика от преди, тази революция има и краен срок. Можем ли да слагаме революциите в график, постижима ли е целта за енергийна независимост на Европа и нетна нула до 2050-та година?
- Европа наистина се стреми да възпроизведе трансформиращото въздействие на миналите индустриални революции чрез настоящите си планове за трансформация. Тези усилия са насочени към намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и постигане на самодостатъчност с устойчив енергиен микс за по-малко замърсяване и стабилна мрежа. Например през първата половина на 2024 г. половината от производството на електроенергия в ЕС идва от възобновяеми източници.
Целта за постигане на нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г. е наистина амбициозна и необходимата трансформация е масивна, но не е нереалистична. За да работи и да донесе положителен ефект върху икономиката на Европа, енергийният преход се нуждае от цялостни планове в различни сектори, включително производство и разпределение на електроенергия, промишленост, транспорт, сгради и др. Това също така изисква постоянни усилия, бързо прилагане на технологичния напредък и колективни действия от европейските страни.
Положителната страна е, че технологията, необходима за енергийния преход, вече съществува днес. В Schneider Electric виждаме три стъпки, които са критични в тази посока: електрификация, декарбонизация и дигитализация. Вярваме, че един по-електрически и дигитален свят е от ключово значение за справяне с настоящите предизвикателства, позволявайки устойчиво и издръжливо бъдеще. Електричеството е най-ефективната енергия и най-добрият вектор за декарбонизация, а с цифровите иновации невидимото става видимо, отприщвайки огромен потенциал за елиминиране на разхищението на енергия. Само чрез нарушаване на сегашния начин, по който управляваме енергията и проектираме сгради, индустрии и мобилност, ще можем да осигурим свят с нулеви въглеродни емисии.
- Сам по себе си енергийният преход е революция, която задвижва иновации? В кои области на сектора се случват най-значимите пробиви в момента?
- Това е много вярно и има много начини да създаваме иновации и сега всички те са взаимосвързани. В нашата област виждаме няколко посоки на напредък, например във възобновяемата енергия, целяща подобряване на ефективността и намаляване на разходите. В Югоизточна Европа, но също и в България, ние сме част от големи проекти в областта на слънчевата и вятърната енергия, като подкрепяме нашите клиенти с нашите цялостни решения за електроразпределение, автоматизация на подстанции, мониторинг, симулации и други, и им помагаме да се свържат надеждно към мрежата.
Освен това виждаме напредък в самата мрежа и нейното цифровизиране. За да поддържат енергийния преход, мрежите играят важна роля. Те трябва да позволят по-добра реакция на потреблението, наблюдение в реално време и интегриране на разпределените енергийни ресурси. Тук нещата също се движат, например в момента работим с оператора на разпределителната система на Сърбия, Elektrodistribucija Srbije (EDS), по значим проект, целящ да обнови цялата електроразпределителна мрежа на страната. Schneider Electric доставя оборудване за средно напрежение и софтуер за управление на мрежата с цел да подобри надеждността на мрежата, да намали прекъсванията на електрозахранването и тяхната продължителност и да позволи идентифициране на загубите на енергия и разработване на конкретни действия за тяхното намаляване.
Освен мрежата виждаме и различни иновации и в индустрията, като по-нататъшното електрифициране на промишлени процеси, което в допълнение към декарбонизацията позволява по-добър и по-ефективен контрол, използването на технологията Digital Twin, която позволява по-добра симулация, мониторинг и оптимизиране на електрифицираните системи и дигитализация на различни процеси за по-добра ефективност и надеждност.
Има и много други области с иновации, съсредоточени около енергията и енергийната ефективност, като съхранение на енергия или използване на водород. Тези иновации са от решаващо значение за постигането на амбициозните цели на енергийния преход, включително нулеви нетни емисии до 2050 г., като същевременно стават по-конкурентоспособни. Те също така подчертават взаимосвързания характер на технологичния напредък в различните сектори.
- Как бизнесите трябва да посрещнат изискванията на енергийния преход? Кои са точките на „високо напрежение“, но и възможните нови бизнес ниши?
- За да отговорят на изискванията за енергиен преход, предприятията трябва да възприемат многостранен подход, който включва стратегическо планиране, инвестиции в технологии и ангажиране на заинтересованите страни.
Всичко започва с поставяне на ясни цели и стратегия за постигането им. Тук предприятията трябва да установят амбициозни, но постижими цели за намаляване на въглеродните емисии, като същевременно повишават конкурентоспособността. Те трябва да интегрират тези цели в своята бизнес стратегия и да осигурят ангажираност на най-високите нива на организацията. В Schneider това е ключов елемент от нашата програма за трансформация на устойчивостта и ние продължаваме да постигаме стабилен напредък всяко тримесечие по пътя към постигане на нашата цел да помогнем на клиентите да спестят и избегнат 800 милиона тона CO2 емисии до 2025 г.
След това, както вече споменахме, бизнесите трябва да използват съществуващата технология за декарбонизация. Те трябва допълнително да инвестират във възобновяеми енергийни източници, за да изградят енергийна система, която е чиста, гъвкава, надеждна и устойчива. Но също така те трябва да се съсредоточат върху потреблението, като прилагат мерки за енергийна ефективност в своите операции. Това е от решаващо значение за постигането на нетни нулеви емисии на парникови газове, но и за повишаване на конкурентоспособността. И тук дигитализацията е задължителна, използването на цифрови технологии, като IoT и AI, спомага за оптимизиране на потреблението на енергия и подобряване на оперативната ефективност. Тези технологии могат да осигурят анализ на данни в реално време и яснота, които позволява по-добро вземане на решения.
Последният, но важен момент е ангажирането на всички заинтересовани страни. И тук виждам инфлексната точка. Ние сме на прага на тази голяма промяна и сега трябва да превърнем плановете в конкретни действия. За да се постигне това, е необходимо сътрудничество между служители, клиенти, доставчици и местни общности. Това включва също образование и преквалификация, а компаниите могат да бъдат участници в положителната обществена промяна към нетната нула, когато работят стратегически и целенасочено и се ангажират с различните си заинтересовани страни.
- Всичко това засяга огромна екосистема - мрежата, градовете индустрията – какво следва да се случи във всяко от звената от прилагането на тази философия?
- Що се отнася до мрежата, ние подчертаваме нейното значение в енергийния преход. Традиционните мрежи са проектирани за еднопосочен поток на енергия - от централизирани електроцентрали към потребителите. Днес те трябва да се приспособят към нарастващия дял на възобновяемата енергия, идваща и от потребители, физически лица или фирми, които едновременно произвеждат и консумират енергия. Те генерират електричество чрез възобновяеми източници като слънчеви панели и могат да върнат излишната енергия обратно в мрежата. Това изисква надграждане на мрежата за ефективно, надеждно и безопасно управление на двупосочните енергийни потоци.
Отивайки по-далеч в градовете, те претърпяват бързо развитие и допринасят за по-високо потребление на енергия и нарастващи емисии на парникови газове. В световен мащаб градовете представляват около 75% от световното потребление на енергия и 70% от глобалните емисии на парникови газове – и числата се очаква да растат. За щастие градовете предоставят и уникални възможности за трансформираща промяна. Това е важно, тъй като градовете имат голям потенциал да бъдат водещи в енергийния преход и без спешни действия целта за климата ще бъде пропусната и икономическият растеж може да бъде засегнат. Следователно трябва да очакваме повече около развитието на интелигентна градска инфраструктура, която интегрира интелигентни мрежи, енергийно ефективни сгради и устойчиви транспортни системи.
По отношение на промишлеността виждаме, че навлизаме в повече автоматизация с добавяне на допълнителна дигитализация за по-голяма ефективност. Един пример тук за това, което в момента предлагаме на нашите клиенти, е преминаването от традиционна поддръжка към предиктивна поддръжка. С помощта на сензори ние събираме данни от критичното оборудване на нашите индустриални клиенти. Тези данни се въвеждат в нашия софтуер и след това се анализират в реално време от нашия екип от експерти. По този начин можем дистанционно да наблюдаваме изправността на оборудването, да информираме клиентите за аномалии, вероятна повреда или престой, но също така да предоставяме приложими препоръки за по-нататъшно подобряване на дейността на нашите клиенти.
Има още много примери за това какво можем да направим със съществуващата технология, подпомагаща трансформацията на предприятията за повече ефективност и конкурентоспособност, но в същото време и за подобряване на устойчивостта.
- Как участва Schneider Electric в този процес, какви цели си поставяте за разширяване на въздействието му във всяка област? Съответно, как тези цели трансформират вашия бизнес?
- Ние от Schneider Electric сме дълбоко ангажирани в енергийния преход и трансформираме нашия бизнес в подкрепа на по-устойчиво и стабилно в енергийно отношение бъдеще. Преди всичко ние се застъпваме за холистичен подход към устойчивостта, който е в основата на нашата цел, мисия и бизнес. Изключително горди сме да бъдем признат лидер за устойчиво развитие от различни институции, като последната от тях ни класира като най-устойчивата компания в света – това беше класацията на списание Time и Statista.
Нашата програма за устойчивост с конкретни дългосрочни ангажименти движи и измерва напредъка на компанията към целите за глобална устойчивост 2021–2025 г., съобразени с Целите на ООН за устойчиво развитие и обхваща също екологично, социално и управленско измерение (ESG). При собствения ни напредък ние помогнахме на клиентите да намалят своите въглеродни емисии и също така постигнахме значителен напредък в трансформирането на нашата собствена верига за доставки.
Освен това ангажиментите ни надхвърлят целите за 2025 г. Вече се заемаме с намаляването на емисиите във всички обхвати (1, 2 и 3) и ще продължим да развиваме нашата екосистема, в съответствие с амбиция да допринесем за ограничаване на глобалното покачване на температурата. До 2025 г. се стремим да постигнем въглеродна неутралност в нашите операции, а до 2030 г. се стремим да намалим с 25% абсолютните емисии на парникови газове в цялата ни верига за създаване на стойност. Тук нашата цел е да постигнем нулеви нетни емисии на CO2 до 2050 г.
За да постигнем всичко това и няколко други инициативи, трябва да се трансформираме и също така трябва да внедрим нашите технологии в нашите собствени съоръжения и заводи, за по-нататъшно декарбонизиране, електрифициране и дигитализиране на собствените ни операции - подобно на това, което предлагаме и подкрепяме при нашите клиенти. Що се отнася до енергийния преход, тук в Schneider ние не само следваме тенденциите, ние ги водим и помагаме на нашите пазари с иновации, но и с нашия опит да напреднат.
- Има ли България шансове да участва адекватно в енергийния преход? Как виждате ролята на Schneider Electric в бъдещето на енергийната ефективност у нас?
- Вярно е, че България е изправена пред значителни предизвикателства на енергийния преход, тъй като в момента е една от страните с най-интензивни емисии в Европа, но също така полага значителни усилия за напредък. Например, страната прави крачки в разширяването на своя капацитет за възобновяема енергия, особено в слънчевата енергия с големи проекти, обявени в тази област. И също така обяви планове за постепенно премахване на електроцентралите, работещи с въглища, до 2038 г. и добавяне на около 3000 MW допълнителен възобновяем енергиен капацитет до 2030 г.
Schneider Electric може да изиграе значителна роля в напредъка по пътя на енергийния преход на страната. Нашият местен екип е тук, за да подкрепи системата както от страна на енергийните доставки, с решения за интелигентни мрежи, възобновяеми източници, микромрежи, но също така и от страна на потреблението – за по-ефективно използване на енергията в домове и сгради, индустрии и центрове за данни.
Освен това ние се фокусираме върху собствения си отпечатък в страната. В рамките на нашия ангажимент за въглеродно неутрални операции, наскоро внедрихме геотермална система в нашата собствена фабрика в Пловдив. Тази система позволява на съоръжението напълно да елиминира природния газ и представлява изключително устойчиво решение за покриване на текущи енергийни нужди за отопление и охлаждане.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.