Глобалните емисии на CO2 ще нараснат с по-малко от 1% тази година, прогнозира МАЕ

Глобалните емисии на CO2 ще нараснат с по-малко от 1% тази година, прогнозира МАЕ

Глобалните емисии на CO2 ще нараснат с по-малко от 1% тази година, прогнозира МАЕ

Глобалните емисии на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива се очаква да нараснат с малко под 1% тази година. Причината за това е, че резкият ръст на възобновяемите източници на енергия и употребата на електрически превозни средства надвиши търсенето на въглища, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Ройтерс

Емисиите на CO2 са на път да се увеличат с близо 300 милиона тона до 33,8 милиарда тона тази година, много по-малко от техния скок от близо 2 милиарда тона през 2021 г., се казва в доклад на агенцията.

Ръстът тази година се дължи на производството на електроенергия и авиационния сектор, тъй като въздушният транспорт се възстановява от пандемичните ниски нива.

Въпреки че това увеличение можеше да бъде много по-голямо с евентуално 1 милиард тона, тъй като търсенето на въглища в страните се увеличи, тъй като цените на газа скочиха поради войната в Украйна, внедряването на възобновяема енергия и електромобилите задържаха нарастването на емисиите.

"Глобалната енергийна криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, подтикна много страни да използват други енергийни източници, за да заменят доставките на природен газ, които Русия е спряла от пазара. Окуражаващата новина е, че слънчевата и вятърната енергия запълват голяма част от празнината, като нарастването на въглищата изглежда сравнително малко и временно", каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. 

В доклада се казва, че слънчевите фотоволтаици и вятърът водят до увеличение на глобалното производство на електроенергия от възобновяеми източници с повече от 700 тераватчаса (TWh), най-голямото годишно увеличение в историята тази година. Без това увеличение глобалните емисии на CO2 щяха да бъдат с повече от 600 милиона тона по-високи тази година.

Въпреки сушите в няколко региона, глобалното производство на водноелектрическа енергия нараства на годишна база, допринасяйки над една пета от очаквания ръст на възобновяемата енергия.

Емисиите на CO2 в Европейския съюз са на път да намалеят тази година въпреки по-високите емисии на въглища. Очаква се нарастването на използването на въглища в Европа да бъде временно, тъй като се очаква сериозна поредица от нови проекти за възобновяема енергия да добави около 50 гигавата капацитет през следващата година.

В Китай емисиите на CO2 се очаква да останат непроменени през 2022 г. поради по-слабия икономически растеж, въздействието на сушата върху водната енергия и внедряването на слънчева и вятърна енергия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ