Енергийният министър на Индия предупреди за „организиран хаос“, ако петролът прескочи $100 долара за барел

Енергийният министър на Индия предупреди за „организиран хаос“, ако петролът прескочи $100 долара за барел

Министърът на петрола и природния газ на Индия Хардип Сингх Пури предупреди, че ще има „организиран хаос“, ако цените на петрола надхвърлят 100 долара за барел, но подчерта, че южноазиатската нация е в добра позиция да издържи на по-високите разходи, предаде Си Ен Би Си.

„Ако цената надхвърли 100 долара, това няма да е в интерес нито на страната производител, нито на никого. Ще имате голям организиран хаос“, каза Пури пред Дан Мърфи пред медията по време на панел на конференцията за петрол и газ ADIPEC в Абу Даби, Обединените арабски емирства.

„Но не трябва да се тревожите за въздействието върху Индия. Индия е голяма икономика, която има много, добави той.

Миналата седмица цените на петрола скочиха до най-високите си нива от повече от година, като фючърсите на суровия петрол WTI в САЩ достигнаха 95,03 долара за барел. Оттогава цените се понижиха, достигайки 89,44 долара за барел в търговията в сряда сутринта в Азия.

Макар че Пури изрази увереност, че Индия може да се справи с по-високите цени, той предупреди, че други нации може да не са в състояние да го направят.

„Бих се тревожил какво ще се случи с други части на развиващия се свят... това наистина е тревожен момент“, коментира той, като подчерта, че нарастващите цени през последните 18 месеца са поставили „100 милиона души в крайна бедност“.

„Те трябваше да преминат от газ и горива за готвене на разумни цени към мокри дърва, въглища или каквото могат да получат. Това е проблемът“, добави Пури.

Министърът написа в X, социалната медийна платформа, известна преди като Twitter, че производителите на петрол трябва да имат предвид затрудненията, пред които са изправени страните потребители.

„По време на пандемията, когато цените на суровия петрол се сринаха, светът се обедини, за да стабилизира цените, за да ги направи устойчиви за производителите. Сега, когато светът е на прага на икономическа рецесия и забавяне, производителите на петрол трябва да покажат същата чувствителност към страните потребителки“, добави той.

Енергийният преход на Индия

Пури също каза, че основното енергийно предизвикателство, пред което е изправен светът, е справянето с „трилемата“ за наличност, достъпност и устойчивост. Той твърди, че Индия се е „справила добре“ по отношение на наличността и достъпността на енергията.

Докато Индия – третият по големина вносител и потребител на петрол в света, си е поставила цел за достигане на нулеви нетни емисии до 2070 г., други големи икономики имат много по-ранни цели. Китай има за цел да постигне въглероден неутралитет до 2060 г. Япония и САЩ имат цели за 2050 г.

Все пак Пури повтори как устойчивият енергиен преход на Индия се осъществява в „по-всеобхватен мащаб“ и по-бързо от това, което първоначално се очакваше.

Той обясни, че големите енергийни компании като Indian Oil Corporation, Oil and Natural Gas Corporation и Bharat Petroleum са си поставили цели за нулеви емисии доста преди 2070 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ