Енергийните гиганти ще счупят всички рекорди за печалба на фона на нарастващи критики към сектора

Енергийните гиганти ще счупят всички рекорди за печалба на фона на нарастващи критики към сектора

Енергийните гиганти ще счупят всички рекорди за печалба на фона на нарастващи критики към сектора

Някои от най-големите петролни и газови компании в света се подготвят да отчетат рекордни годишни печалби след година на нестабилни цени на изкопаемите горива на фона на руската инвазия в Украйна, пиеш Сам Меридит за Си Ен Би Си.

Енергийните Exxon Mobil, Chevron, BP, Shell и TotalEnergies се очаква да отчетат обща печалба от 190 млрд. долара за 2022 г., след като финансовите им отчети за последното тримесечие бъдат публикувани през следващите дни, сочат оценки на анализатори, събрани от Refinitiv.

Преливащи от кеш, енергийните гиганти се очаква да използват тези свръхпечалби, за да възнаградят акционерите с по-високи дивиденти и обратно изкупуване на акции.

Президентът на САЩ Джо Байдън по-рано обвини петролните компании във „военно печалбарство“ и ги критикува за това, че отказват да помогнат с понижаване на цените на бензина за американските потребители. През юни миналата година Байдън критикува Exxon Mobil за това, че „прави повече пари от Бог“.

Говорителят на Exxon Mobil Ерин Макграт каза пред Си Ен Би Си, че по-високите цени на енергията са „до голяма степен резултат от дисбаланс между предлагането и търсенето“ и че инвестициите на фирмата през последните пет години са нещото, което води тримесечните резултати.

Говорителите на BP и Shell са отказали коментар преди публикуването на финансовите отчети, докато Chevron и TotalEnergies не са откликнали на опитите за връзка от Си Ен Би Си.

През последните тримесечия ръководители на Big Oil заявиха, че значителното смущение на глобалните енергийни пазари поради войната в Украйна е потвърдило колко важно е да бъде решена „енергийната трилема“. Трилемата, според главния изпълнителен директор на BP Бърнард Лууни, се отнася до гарантирането на „сигурна, достъпна и нисковъглеродна енергия“.

„Те печелят от настоящото увеличение на цените на петрола и газа и залагат на тези суровини. И това, което виждате, всъщност е увеличаване на инвестициите в нефт и газ“, каза пред Си Ен Би Си Агате Бунфур, ръководител на отдела за петролния сектор в неправителствената организация Transport & Environment.

„Като се има предвид, че цените на петрола и газа вероятно ще останат високи, за нас е важно да обмислим факта, че тези печалби ще останат високи в момент, когато много домакинства изпитват затруднения заради цените на енергията“, коментира Бунфур.

„Няма много смисъл [в] увеличаването на приходите и субсидирането на индустрията едновременно“, добави тя.

„Годината, в която империята отвърна на удара“

Големите петролни печалби се разглеждат от индустрията като един вид реабилитация. Енергийните гиганти бяха подложени на огромен натиск от страна на акционери и активисти да инвестират в чиста енергия, тъй като търсенето на петрол падна заради пандемията от COVID-19 през 2020 г.

Стремежът към зелена реформа обаче загуби инерция миналата година.

Петролната и газовата индустрия се стреми да подчертае значението на енергийната сигурност на фона на призивите за бърз преход към възобновяеми енергийни източници, като обикновено подчертава, че търсенето на изкопаеми горива остава високо.

„2022 бе годината, в която империята отвърна на удара“, коментира пред Си Ен Би Си Марк ван Баал, основател на нидерландския акционер-активист Follow This.

„Това, което видяхме да се случва през 2022 г., е, че петролните компании използваха високите цени на суровината и енергийната криза, за да убедят инвеститорите, че енергийната криза трябва да засенчи климатичната криза “, каза Ван Баал.

По думите на Ван Баал от дискусиите с големи петролни компании е е ясно, че те отново са решени да отблъснат натиска на активисти и акционери и да продължат с основния си бизнес с петрол и газ.

„Отношението на петролната индустрия е „ние имаме много красив бизнес модел и ще го защитаваме със зъби и нокти/ Причината, поради която е толкова красив, е, че има толкова много външни фактори извън техните разходи - и, разбира се, най-големият е цената за изменението на климата“, добави той.

„Надеждите ми не са свързани с бордовете на тези големи петролни компании, а с това, че инвеститорите ще осъзнаят, че нямаме време за още един кръг от дискусии, още една година на ангажираност и още една година, в която им се дава втори шанс“, каза още Ван Баал.

„Вредят както на хората, така и на планетата“

Рекордните печалби от най-големите петролни и газови компании в Запада също доведоха до подновяване на призивите за по-високо данъчно облагане, особено в момент, когато растящите цени на газа и горивата повишиха инфлацията по света.

 „Всички трябва да критикуваме това печалбарство“, каза Алис Харисън от Global Witness, каза:

Тя описа исторически високите приходи за енергийните гиганти като „позорни“, като се има предвид, че „голяма част от тези пари се правят за сметка на милионите хора, които са били тласнати към бедност поради рязкото покачване на цената на газа“.

„Нужен е по-висок данък върху свръх-печалбите, за да помогне на тези, които изпитват затруднения да плащат сметките си. Заедно със значително увеличаване на възобновяемата енергия и изолацията на домовете, това ще сложи край на ерата на изкопаемите горива, която уврежда толкова сериозно както хората, така и планетата“, обобщи Харисо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ