ЕС е против удължаването на споразумението за транзит на руски газ през Украйна

ЕС е против удължаването  на споразумението за транзит на руски газ през Украйна

ЕС е против удължаването на споразумението за транзит на руски газ през Украйна

Европейският съюз (ЕС) не вижда необходимост от удължаване на споразумението за транспортиране на руски газ за Европа през Украйна. Споразумение между украинската компания "Нафтогаз"и "Газпром" за транзит на 40 млрд. куб.м. м газ годишно изтича през 2024 г.

"Ние не сме заинтересовани от удължаване на тристранното споразумение за транзит на газ с Русия, което изтича в края на тази година“, каза еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон на заседание на комисията на Европейския парламент, цитирана от Ройтерс.

На 25 януари словашкият премиер Роберт Фицо след среща с украинския премиер Денис Шмигал заяви, че Русия и Украйна са се договорили да продължат транзита. По-късно обаче  украинското правителство отрече думите му.

На 31 януари пък  руският вицепремиер Александър Новак заяви, че Москва не води преговори за удължаване на договора за доставка на газ нито с Киев, нито с Брюксел. Тогава той отбеляза, че се водят активни преговори с Китай за нов договор за доставка на газ чрез "Силата на Сибир-2".

"Нафтогаз" и "Газпром" сключиха договор за транспортиране на газ от Русия през 2019 г. Споразумението предвиждаше за пет години руската компания да изпомпва 225 милиарда кубически метра през Украйна. м газ, включително 65 милиарда кубически метра. м през 2020 г. и по 40 млрд. куб.м. м всяка следваща година. Тарифата по споразумението не беше официално оповестена. Въпреки това, според украинската страна, през тези пет години транзитът ще донесе на Украйна от 7 до 15 милиарда долара в зависимост от обема на доставките.

"Газпром" доставя газ през Украйна за Словакия, Австрия и Италия, както и през "Турски поток" за Македония, Хърватия, Унгария, Гърция, Сърбия и Босна. През първото тримесечие на 2023 г. "Газпром" осигури 7,5% от общия внос на газ в ЕС, докато през първото тримесечие на 2022 г. делът му беше 28% (около 260 милиона кубически метра на ден). През 2022 г. доставките на "Газпром" за ЕС обаче са намалели с 56%, до 63,8 милиарда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ