Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа се отказва изцяло от руския газ през 2027 година

Европейският съюз ще предложи мерки за пълна забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г. Плановете са част от усилията на блока да прекъсне връзките си със страната, която някога беше най-големият му доставчик на енергия, пише Bloomberg.
По-рано тази година Брюксел е отложил публикуването на пътна картата, за да оцени въздействието на усилията на САЩ за прекратяване на войната в Украйна, според анонимни източници, запознати с процеса. Руските газови потоци към Европа спаднаха рязко след инвазията в Украйна през 2022 г., но Русия остава значителен доставчик чрез тръбопроводите през Турция и доставките на втечнен природен газ.
ЕС планира да предложи през юни забрана за всички нови покупки на газ от Русия и съществуващите спот договори, които представляват около една трета от вноса. Очаква се мярката да влезе в сила преди края на годината, според източниците на Bloomberg.
Европейската комисия ще приеме следващия месец и мерки за прекратяване на оставащия внос по тръбопроводите и на втечнен природен газ (LNG) от Русия, обвързан с дългосрочни договори, но те ще изискват по-дълъг преход до края на 2027 г.
Договаряне на нови доставки
Усилията за прекратяване на зависимостта от руски газ ще отворят пътя за американските доставчици да изпращат повече LNG в Европа - нещо, за което президентът Доналд Тръмп многократно е призовавал. Цените и сигурността остават ключов фокус след енергийната криза, но ЕС очаква планът да има ограничен ефект върху ценовите равнища, тъй като прогнозите са за силен ръст в новите доставки на LNG, които ще излязат на световния пазар през следващите години.
ЕС закупи руска енергия на обща стойност 23 милиарда евро през 2024 г., надвишавайки военната помощ на Общността за Украйна за същия период. Руският внос все още представлява 19% от общите покупки на газ на 27-членния блок, след като доставките на втечнен природен газ скочиха до рекордни нива.
Според източниците, графикът на пълното спиране на руските доставки зависи от способността на блока да осигурява алтернативни количества втечнен природен газ (LNG) от САЩ, Катар, Канада и Африка. Покупките от САЩ се обсъждат като част от търговските преговори с администрацията на Тръмп, съобщава Bloomberg.
Въпреки че цените на "синьото гориво" сега са само една десета от пика, който достигнаха по време на енергийната криза след руската инвазия в Украйна през 2022 г., доставките в региона все още са ограничени, тъй като се попълват изчерпаните резерви в хранилищата. Значителни обеми нови доставки от САЩ и Катар се очакват едва от 2027 г. нататък.
Излизане от съществуващите договори
Комисията ще се стреми и към повишаване на прозрачността относно произхода на доставките на газ от ЕС, според източниците. Един от вариантите би бил да се принудят компаниите да споделят ключови подробности за обемите и сроковете на договорите с националните власти и комисията.
Засега Европа остава привлекателна дестинация за товари от огромния руски завод за втечнен природен газ „Ямал“ в Арктика, като дългосрочни договори са подписани от компании като TotalEnergies SE, Naturgy Energy Group SA и германската Securing Energy for Europe GmbH.
Все още не е ясно какви мерки ще предложи комисията, за да се даде възможност на компаниите да излязат от договорите от типа „вземи или плати“.
Санкционирането на вноса на руски газ на теория би било най-силният правен инструмент, позволяващ на европейските купувачи да декларират непреодолима сила и да се откажат от задълженията си. Но ЕС досега избягва да предлага подобна мярка, защото противопоставянето на Унгария и Словакия, които продължават да внасят руски газ по тръбопроводите, би направило невъзвможно единодушното решение.
За разлика от това, мерките, свързани с търговията, разглеждани от комисията, като тарифи и квоти, могат да бъдат приети и с квалифицирано мнозинство. Но все пак съществуват опасения, че това може да не е достатъчно, за да могат компаниите да се откажат от договорите, като същевременно би имало и потенциално въздействие върху цените.
Прекратяване на зависимостите
Ограничаването на краткосрочните сделки за закупуване на руски газ може също да бъде предизвикателство, тъй като няма фиксирано определение за това какво е спот договор на пазарите на втечнен природен газ (LNG). Често за такъв се счита всеки договор с продължителност до три месеца.
Освен това, когато танкер акостира на европейски пристанище, няма как да се провери със сигурност дали товарът с втечнен природен газ е закупен с дългосрочен договор или на спот пазара. Това ще затрудни ЕС да контролира правилата и да оценява тяхното въздействие.
Пътната карта ще съдържа и стъпки за постепенно премахване на вноса на ядрени материали от Русия, включително уран, използван в руските реактори ВВЕР, твърди Bloomberg. Следващия месец комисията ще представи търговски мерки, предназначени да направят доставките от Москва по-малко икономически изгодни, както и ограничения върху новите договори. Съгласно плановете, страните ще се изправят пред цели за прекратяване на зависимостта си.
А що се отнася до петрола, двете страни, които все още са най-зависими от руските доставки - Словакия и Унгария - ще бъдат задължени да изготвят планове, за да покажат как работят за прекратяване на доставките до края на 2027 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.