ЕС изготвя рамка за пълно спиране на руските газови доставки

 ЕС изготвя рамка за пълно спиране на руските газови доставки

Европейският съюз работи върху изготвянето на рамка за постепенно премахване на руските изкопаеми горива. Проектът трябва да е готов в началото на май, като целта му е да съчетае политическата цел за намаляване на зависимостта от вноса от Москва и необходимостта от свиването на енергийните разходи за закъсалата индустрия на Стария континент, пише Bloomberg. 

Публикуването на пътната карта, първоначално планирано за началото на тази година, беше отложено, тъй като ЕС прецени въздействието на по-суровата позиция на администрацията на САЩ спрямо Украйна и усилията ѝ да поддържа единството между държавите в Общността. Някои от тях увеличиха вноса на руски втечнен природен газ, след като доставките по тръбопроводите бяха прекратени след нахлуването на Москва в Украйна.

Планът вече е планиран за приемане през първата половина на месец май, според хора, запознати с въпроса. ЕК ще проучи възможностите за намаляване на руския внос на енергия, като обмисля да препоръча използването на инструменти, свързани с търговията, например квоти или тарифи, казват източниците на Bloomberg, пожелали анонимност. 

Според тях пътната карта ще бъде последвана от законово предложение на по-късна дата.

Въпреки че санкционирането на руския газ на теория би било най-силният правен инструмент за прекратяване на вноса, ЕС досега не е предлагал такава мярка, тъй като тя едва ли ще получи необходимата единодушна подкрепа на фона на съпротивата от страна на Унгария и Словакия. За разлика от директните санкции обаче, търговските мерки могат да се приемат с квалифицирано мнозинство.
 
Доставките на газ по тръбопроводите от Русия покриват по-малко от 5% от нуждите на Европа от синьо гориво в момента, след като повечето основни маршрути бяха затворени от 2022 г. насам, но въпреки това страната остава вторият по големина доставчик на втечнен природен газ за ЕС. Доставките достигнаха рекорд миналата година, като Испания, Франция и Белгия бяха най-големите купувачи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ