Европейската соларна индустрия предупреди политиците да не налагат тарифи върху вноса

Европейската соларна индустрия предупреди политиците да не налагат тарифи върху вноса

Европейската соларна енергийна индустрия предупреди политиците да не налагат тарифи върху вноса, на фона на опасения, че прекъсването на доставките на продукти от Китай би навредило сериозно на способността на Европа бързо да инсталира чиста енергия, предава Ройтерс

Призивът идва, когато Брюксел и европейските правителства обмислят по-строги действия срещу вноса, тъй като се стремят да разширят производството на чисти технологии в Европа и да намалят зависимостта от Китай за продуктите, необходими за зеления преход.

Европейската комисия този месец започна разследване, което може да доведе до мита за защита на производителите от ЕС срещу по-евтин внос на електрически превозни средства от Китай. Междувременно Германия проучва опции, включително търговски защити, за да предпази местните производители на слънчева енергия от падащите глобални цени, показва правителствен документ, видян от Ройтерс.

„Тарифите не са добър отговор на настоящите предизвикателства в европейската соларна индустрия“, каза Гюнтер Ерфурт, директор на борда на индустриалната група SolarPower Europe, чиито членове включват производители, големи купувачи и компании, участващи в инсталациите.

„Вместо да санкционираме цялата индустрия чрез тарифи, ние трябва да стимулираме слънчеви инсталации, които произхождат от устойчиво европейско слънчево производство. По този начин разгръщането на слънчева енергия може да продължи необезпокоявано, докато европейското слънчево производство може да расте стабилно“, каза Ерфурт, който е главен изпълнителен директор на швейцарския производител на слънчеви клетки Meyer Burger.

В изявление SolarPower Europe каза, че търговските бариери за слънчевата енергия ще бъдат „стратегия за губене“ и ги призова вместо това да помогнат на местните производители да растат – включително като улеснят подпомагането на местните фабрики съгласно правилата за държавна помощ на ЕС.

SolarPower Europe не споменава изрично Китай.

Според Европейската комисия ЕС получава повече от 90% от своите слитъци и пластини за слънчеви панели от Китай.

Европейските производители се оплакват от „наводнение“ от китайски слънчеви модули на европейския пазар, предлагани на цени под производствените разходи, което ги принуждава да намалят своите.

Но опасенията на индустрията, че ограничаването на китайските доставки ще доведе до повторение на периода 2013-2018 г., когато инсталациите за слънчева енергия в Европа временно се понижиха, съвпадайки с ограниченията на ЕС за безмитния внос на китайски слънчеви панели и клетки.

Миналата година ЕС инсталира рекордните 40 гигавата слънчеви мощности.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 4-ти до 10-ти ноември
Намаляването на разходите на Volkswagen е необходимо след „десетилетия на структурни проблеми“
Съвети за водене на преговори от шеф на компания, управляваща активи за 2 млрд. долара
"Алианс за права и свободи" дава подкрепа за декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски
И от "Възраждане" се обявиха за повторно преброяване на гласовете от изборите
Борисов: Не държа да бъда премиер, но председателят на НС трябва да е от ГЕРБ
Причините, които могат да направят Тръмп или Харис следващия президент на САЩ
МЕЧ иска цялостно касиране на изборите