Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Газпром" регистрира рекордна загуба от 7 млрд. долара заради липсата на европейския пазар
"Газпром", някога най-печелившата руска компания, може да се сблъска с дълъг период на лоши резултати, тъй като се бори да запълни празнината от загубените продажби на газ в Европа с вътрешния си пазар и износ за Китай. Компанията наскоро обяви годишна нетна загуба от 7 млрд. долара, първата от 1999 г. насам, след рязък спад в търговията с Европа, съобщи Ройтерс.
Проблемите на „Газпром“ отразяват дълбокото въздействие на европейските санкции върху руската газова промишленост, както и ограниченията на нарастващото партньорство на Москва с Китай.
Санкциите
Въздействието на международните санкции върху износа на петрол беше по-лесно понесено от Москва, тъй като тя успя да пренасочи износа на петрол по море към други купувачи.
"Газпром" разчиташе на Европа като на най-големия си пазар за продажби до 2022 г., когато конфликтът на Русия с Украйна накара ЕС да намали вноса на газ. Според данни на "Газпром" и изчисления на Ройтерс през 2022 г. Русия е доставила общо около 63,8 млрд. куб. м газ за Европа по различни маршрути. Обемът е намалял още повече - с 55,6%, до 28,3 млрд. куб. м през миналата година.
Това е в сравнение с пика от 200,8 млрд. куб. м, които Газпром изпомпваше през 2018 г. за ЕС и други страни, като Турция. Мистериозните взривове в подводните газопроводи „Северен поток“ от Русия до Германия през септември 2022 г. също значително подкопаха руската търговия с газ с Европа.
Китай и "Силата на Сибир 2 "
Русия се обърна към Китай, стремейки се да увеличи продажбите си на газ по тръбопроводи до 100 млрд. куб. м годишно до 2030 г. В края на 2019 г. „Газпром“ започна доставки на тръбопроводен газ за Китай през Силата на Сибир. Той планира да достигне годишния капацитет от 38 млрд. куб. м на „Силата на Сибир“ до края на тази година, докато Москва и Пекин се договориха през 2022 г. и за износ на 10 млрд. куб. м от тихоокеанския остров Сахалин.
Най-голямата надежда на Русия е тръбопроводът „Силата на Сибир 2“ през Монголия, който се планира да изнася 50 млрд. куб. м годишно. Но той се натъкна на някои подводни камъни поради липсата на споразумение за ценообразуването и други въпроси. „Въпреки че Газпром ще получи някои допълнителни приходи от износ, когато всички тези тръбопроводи бъдат пуснати в експлоатация, той никога няма да може да компенсира напълно бизнеса, който загуби за Европа“, каза Катерина Филипенко, директор на отдел „Изследване на газ и втечнен природен газ“ в Wood Mackenzie. Досега Русия се бореше и за създаването на център за търговия с газ в Турция - идея, която президентът Владимир Путин лансира за първи път през октомври 2022 г. Оттогава не е отчетено значително развитие. Дори ако „Газпром“ успее да пусне в действие доставките си по газопровода за Китай, приходите от продажби ще бъдат много по-ниски, отколкото от Европа.
Според базираната в Москва брокерска компания BCS приходите на Газпром от продажби на газ за Европа в периода 2015-2019 г. възлизат средно на 3,3 млрд. долара месечно благодарение на месечни доставки от 15,5 млрд. куб. м.
Като се вземе предвид цената от 286,9 долара за 1000 куб. м, както съобщава руското министерство на икономиката, и износът на газ от "Газпром" в размер на 22,7 млрд. куб. м през миналата година, общата стойност на продадения от компанията газ на Китай би могла да достигне 6,5 млрд. долара за цялата 2023 г.
"Газпром" не разкрива приходите си от продажби за Европа и Китай за 2023 г. поотделно. Д-р Михал Мейдан, ръководител на отдела за енергийни изследвания на Китай в Оксфордския институт за енергийни изследвания, заяви, че е малко вероятно Китай да замени Русия в Европа като високодоходен пазар за износ на газ.
„Китай дава на Русия пазар, но на много по-ниски цени и приходи, отколкото в Европа“, каза тя. През 2023 г. руският тръбопроводен газ е продаван на цена 6,6 долара за милион британски термични единици (mmBtu) в Китай и малко по-ниска от тази през първото тримесечие на 2024 г. - 6,4 долара/mmBtu.
Това е в сравнение със средната цена на руския газ в Европа от 12,9 USD/mmBtu през миналата година.
Според документ, видян от Ройтерс миналия месец, Русия очаква цената на газа за Китай да продължи постепенно да намалява през следващите четири години, като при най-лошия сценарий не се изключва спад от 45% до 156,7 долара за 1000 куб. м (около 4,4 долара за mmBtu) през 2027 г. спрямо 2023 г.
Туркменистан се превръща в сериозен съперник
Не се посочва какво може да доведе до намаляване на цените, но Русия е изправена пред съперничество от страна на други доставчици на газ по тръбопроводи за Китай, като Туркменистан, както и на втечнен природен газ, доставян по море. Финансовите данни на "Газпром", които включват и неговите петролни и енергийни подразделения, показват, че приходите от бизнеса с природен газ са намалели повече от два пъти през миналата година до малко над 3,1 трилиона рубли, докато продажбите на петрол и газов кондензат възлизат на 4,1 трилиона рубли, което е с 4,3% повече, според брокерската компания BCS.
Алексей Белогориев от базирания в Москва Институт за енергетика и финанси заяви, че ще бъде невъзможно за Газпром да възстанови рентабилността си, разчитайки единствено на газовия си бизнес. Той заяви, че стратегическото преминаване към производство и износ на амоняк, метанол и други продукти за преработка на газ за Газпром е възможно, но няма да даде бърза възвръщаемост.
„В същото време перспективите за проекта „Силата на Сибир 2“ остават неясни: Китай най-вероятно няма да има нужда от толкова голям допълнителен внос през 2030 г. поради вероятното забавяне на ръста на търсенето и високите нива на местен добив на газ", казва той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.