Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германският министър на икономиката критикува САЩ за „астрономически цени“ на газа
Министърът на икономиката на Германия обвини САЩ и други „приятелски“ държави доставчици на газ за „астрономически цени“ на синьото гориво, намеквайки, че те печелят от последиците от войната в Украйна, предаде Си Ен Би Си.
„Някои страни, включително приятелски, понякога постигат астрономични цени за своя газ“ Разбира се, това води със себе си проблеми, за които трябва да говорим“, каза министърът на икономиката Робърт Хабек пред регионалния германски вестник NOZ в интервю, публикувано в сряда. Той призова за повече солидарност от страна на САЩ, когато става въпрос за подпомагане на енергийно притиснати съюзници на страната в Европа.
„Съединените щати се свързаха с нас, когато цените на петрола се повишиха и националните петролни резерви в Европа бяха изчерпани в резултат на това. Мисля, че такава солидарност би била добра и за ограничаване на цените на газа“, каза той.
От Си Ен Би уточняват, че са се свързали с Белия дом за коментар и чакат отговор.
Хабек, който е съпредседател на „Зелените“ и част от коалиционното правителство на Берлин, водено от лявоцентристкия канцлер Олаф Шолц, каза, че ЕС трябва да направи повече за справяне с газовата криза в региона, докато страните се борят за намиране на алтернативни доставки на фона на войната в Украйна и влошените отношения с Русия.
Руският държавен газов гигант „Газпром“ драстично намали доставките за блока през последните няколко месеца, както заради поради международни санкции, така и заради желанието на Москва да накаже Европа. около 45% от газовите доставки в ЕС идваха от Русия, но сега блокът се стреми да спре целия внос от страната в знак за подкрепа на Киев.
Хабек каза, че ЕС „трябва да обедини своята пазарна мощ и да организира интелигентно и синхронизирано поведение при покупки от страна на държавите от ЕС, така че отделните страни от ЕС да не наддават една друга и да повишават цените на световния пазар“.
Европейската пазарна мощ е „огромна“, просто трябва да се използва, отбеляза той, цитиран от германското издание.
Европа е изправена пред тежка зима с прогнозиран недостиг на газ в целия регион. Страни като Германия са до голяма степен зависими от доставките на руски газ от десетилетия, разчитайки на мащабна енергийна инфраструктура, като газопроводите „Северен поток–1“ и „Северен поток–2“.
Докато тръбопроводът на стойност 11 милиарда долара „Северен поток-2“ никога не беше пуснат в експлоатация, тъй като Германия отказа да сертифицира тръбопровода след нахлуването на Русия в Украйна през февруари, „Северен поток-1“ се превърна в ключов фактор за влошаването на отношенията между Москва и Брюксел.
През лятото доставките на газ по газопровода спираха и се подновяваха привидно по прищявка на Москва, въпреки че тя обясни прекъсванията с необходимостта от поддръжка и посочи санкциите като причина за спиране на доставките. През септември обаче доставките спряха напълно.
Съвсем наскоро енергийните връзки на Русия и Европа бяха повредени след изпускане на газ от двата тръбопровода при подозрителни обстоятелства, като много експерти казаха, че става въпрос за саботаж.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.