Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Глобалната въгледобивна промишленост е изправена пред загуба на 1 милион работни места
Глобалната въгледобивна промишленост може да се наложи да съкрати близо 1 милион работни места до 2050 г., дори и без допълнителни ангажименти за постепенно премахване на изкопаемите горива, Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби, показа проучване, цитирано от Ройтерс.
Очаква се стотици мини да бъдат затворени през следващите десетилетия, когато достигнат края на жизнения си цикъл и страните заменят въглищата с по-чисти нисковъглеродни енергийни източници.
Но повечето от мините, които вероятно ще бъдат затворени, "не планират да удължат живота на тези операции или да управляват прехода към икономика след въглищата", предупреди базираният в САЩ мозъчен тръст Global Energy Monitor (GEM).
Дороти Мей, ръководител на проекта за Global Coal Mine Tracker на GEM, каза, че правителствата трябва да направят планове, за да гарантират, че работниците няма да пострадат от енергийния преход. „Затварянето на въглищни мини е неизбежно, но икономическите трудности и социалните борби за работниците не са“, каза тя.
GEM разгледа 4300 активни и предложени проекта за въглищни мини по целия свят, покриващи обща работна сила от близо 2,7 милиона души. Установено е, че повече от 400 000 работници са заети в мините, които трябва да прекратят дейността си преди 2035 г.
Ако се приложат планове за постепенно намаляване на въглищата, за да се ограничи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт), само 250 000 миньори - по-малко от 10% от сегашната работна сила - ще са необходими в световен мащаб, изчислява GEM.
Във въглищната промишленост на Китай, най-голямата в света, в момента работят повече от 1,5 милиона души, изчислява GEM. От 1 милион работни места в световен мащаб, които се очакват до 2050 г., повече от 240 000 ще бъдат само в провинция Шанси.
Китайският въгледобивен сектор вече претърпя няколко вълни на преструктуриране през последните десетилетия, като много минни райони на север и североизток се борят да намерят алтернативни източници на растеж и заетост след затварянето на рудници.
„Въгледобивната промишленост като цяло има известна лоша репутация за отношението си към работниците. Това, от което се нуждаем, е проактивно планиране за работниците и въглищните общности, така че индустрията и правителствата да останат отговорни към тези работници, които са носили тежестта толкова дълго“, каза Райън Дрискъл Тейт, програмен директор на GEM за въглища.
Ключови думи
|
|
Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |JPMorgan затвори сметката на китайски магнат, която донесе милиони на банката
Свят |Американските мита засегнаха както продажбите, така и маржовете на Lamborghini
Автомобили |4786 са кандидатите за депутати, регистрирани за изборите през април
Политика |Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността
Технологии |На днешната дата, 19 март. Имен ден празнуват Дария, Дарин, Дарина и Найден
На днешната дата |Valeo Foods Group придобива българската компания „Престиж-96“ АД
Компании |Гибелта на „загниващия“ Запад – прогнозата, която се „сбъдва“ вече два века
Свят |Времето в четвъртък: Облачно с краткотрайни превалявания
Общество |Неизвестна картина на Ел Греко беше открита маскирана под фалшификат във Ватикана
Свят |Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Компании | Advertorial |Златото поевтинява за седми пореден ден
Финанси |Три начина да увеличите видимостта на бизнес профила си в Google
Маркетинг |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.