Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Как се отрази първото застудяване на европейските енергийни пазари
Температури, много под средните за сезона във Великобритания и скандинавските страни донесе първото застудяване в края ноември. Това се превърна в своеобразен стрес тест, който доведе до нарастване на енергийните цени на европейските пазари наред с увеличаващото се търсене на електроенергия, което се възстановяваше за втори пореден месец през ноември. Въпреки това, търсенето от началото на годината остана под нивата от същия период на миналата година и показваше малко признаци за възстановяване на структурното търсене.
От гледна точка на предлагането, производството на електроенергия от френските атомни централи остана високо, докато производството от водните електроцентрали в повечето региони достигна най-високи исторически нива и по този начин не позволи рязко нарастване на цените на електроенергията. За скандинавският воден баланс характерното бе превръщането на неговите излишъци в дефицити в началото на декември. Междувременно, Финландия отбеляза забележителни колебания в почасовите цени през целия ноември – от 500 Евро/МВтч (предполагаема грешка при наддаването) до 777 Евро/МВтч поради непланираното прекъсване на третия блок на АЕЦ Олкилуото.
Швеция привлече вниманието
през последния месец, когато ветроенергиен парк, изграден на сушата, потърси защита от фалит като посочи като причина загуби по 19-годишен дългосрочен договор за изкупуване на електроенергия. В допълнение, тази седмица друг шведски вятърен парк беше изправен пред фалит, провокиран от трудности при предоговарянето на 15-годишен дългосрочен договор за изкупуване. И двата случая подчертават рисковете при дългосрочните договори за изкупуване по фиксирани цени за електроцентрали от възобновяеми източници, особено в условията на засилена нестабилност и повишени спот цени на електроенергията. Междувременно, проблемите, предизвикани от заледяванията представляваха друг рисков фактор за вятърните турбини и принудиха разработчиците на вятърни паркове да се обърнат към спот пазарите, за да покрият загубените обеми енергия.
Малко по на юг,
в Нидерландия, националистическата популистка партия PVV стана водеща сила в скорошните избори и създаде потенциална заплаха за климатичните и зелени политики на страната. Докато PVV се обединява с други десни партии относно увеличаването на дела на ядрената енергия, партията не открива поддръжници за желанието си да оттегли Нидерландия от Парижкото споразумение и да запази работещи холандските електроцентрали на въглища и природен газ. Подобни събития, както и дискусиите около бюджетния дефицит на Германия, ни напомнят, че трябва да следим политиката, като се има предвид нейното потенциално важно влияние върху енергийните пазари в средносрочен план.
Цените на горивата паднаха
още повече през изминалия месец насред намалени геополитически рискове в Газа и мечите пазарни настроения. Мекото и ветровито време през по-голямата част от ноември ограничи търсенето на отопление, както и производството на електроенергия от природен газ, което доведе до безпрецедентно високи нива на европейските депа за съхранение. Въпреки признаците за възстановяване, търсенето на енергия остана със значителен дефицит спрямо нивата отпреди енергийния шок, докато стабилното предлагане на втечнен природен газ се противопостави на всички потенциални бичи пазарни фактори. Паралелно с това, цените на въглищата продължиха да спадат поради мекото време и слабите макроикономически перспективи. Цените на EUA (европейски квоти за емисии) за декември 2023 г. следваха същата низходяща тенденция на фона на рязкото намаляване на търсенето им. Като цяло, европейските енергийни пазари навлизат в зимния сезон с изобилни доставки на горива и солидни запаси. Само комбинация от множество рискове за доставките или продължителни периоди на застудяване биха могли да подложат на изпитание устойчивостта на европейските зимни перспективи.
Автор: Анди Зомер, ръководител на групата за фундаментален анализ и моделиране, Axpo Solutions AG. Анализът е публикуван в декемврийския месечен бюлетин на компанията за европейските енергийни пазари
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.