Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай счупи пореден рекорд за нови инсталации за слънчева и вятърна енергия
Миналата година Китай отново счупи собствените си рекорди за нови инсталации за вятърна и слънчева енергия, ускорявайки темпото, установено през 2023 г., тъй като страната се стреми да достигне своя връх на въглеродните емисии преди 2030 г., сочат нови данни, предаде Ройтерс
Инсталираните мощности за слънчева и вятърна енергия са се увеличили съответно с 45,2 % и 18 % през 2024 г., съобщи Националната енергийна администрация.
Понастоящем има 886,67 GW инсталирана слънчева енергия, което е увеличение спрямо 609,49 GW през 2023 г., се казва в доклада.
По данни на Международната агенция за възобновяема енергия през 2023 г. САЩ ще разполагат със 139 GW. Инсталациите означават, че през юли Китай е постигнал целта си за 2030 г. с шест години по-рано от планираното, подчертавайки скоростта на внедряване на чиста енергия в момент, когато президентът Доналд Тръмп за втори път изтегля САЩ от Парижкото споразумение за климата и обеща да улесни сондирането за нефт и газ.
До 2030 г. капацитетът на слънчевата енергия трябва значително да изпревари този на въглищата, който все още доминира в китайската мрежа, в съотношение 1780 GW към 1440 GW, заяви държавната петролна компания China National Petroleum Company.
През август китайският държавен планиращ орган представи тригодишен план за модернизиране на енергийната система, увеличаване на използването на възобновяема енергия и облекчаване на напрежението, свързано с нарастващото търсене на електроенергия в националната мрежа.
По данни на администрацията капацитетът на вятърната енергия е достигнал 520 GW, което е с 18% повече в сравнение с предходната година.
Общият инсталиран капацитет за производство на електроенергия през 2024 г. се е увеличил с 14,6% на годишна база, достигайки 3,35 млрд. киловата.
Според анализатори на „Грийнпийс“ през 2025 г. енергията от възобновяеми източници би могла да покрие цялото ново нарастване на търсенето на електроенергия в Китай.
Според ръководителя на проекта на „Грийнпийс“ в Източна Азия, базиран в Пекин, Гао Юхе, това би „проправило пътя на китайския енергиен сектор към достигане на пика на емисиите до 2025 г.“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.