Китайските инвестиции в чиста енергия се доближават до глобалните вложения в изкопаеми горива

Китайските инвестиции в чиста енергия се доближават до глобалните вложения  в изкопаеми горива

Според нов анализ на британската изследователска организация Carbon Brief Китай ще инвестира 6,8 трилиона юана (940 милиарда долара) в чиста енергия през 2024 г., което ще се доближи до 1,12 трилиона долара глобални инвестиции в изкопаеми горива, предаде Ройтерс.

Това е така, въпреки че ръстът на китайските инвестиции в чиста енергия се забавя до 7% от 40% през 2023 г. на фона на свръхкапацитета. Повече от половината от тези инвестиции идват от процъфтяващите китайски електромобили, акумулаторни батерии и соларна индустрия.

Според изследването на Carbon Brief, проведено от анализатори на базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), приносът на сектора към БВП на Китай ще нарасне до 10% през 2024 г., в сравнение с 9% през 2023 г.

Чистата енергия нараства три пъти по-бързо от китайската икономика, но приносът ѝ към икономическия растеж на Китай намалява до 26% от БВП на страната през миналата година спрямо 40% през 2023 г., тъй като растежът на икономиката, използваща чиста енергия, се охлажда.

Индустриите за чиста енергия бяха дефинирани като включващи електрически превозни средства и батерии, добив и производство на енергия от възобновяеми източници, железопътни линии, електрически мрежи и съхранение и енергийна ефективност.

По-слабият принос за растежа на БВП се дължи и на дефлацията и спада на цените на оборудването за възобновяема енергия, като например слънчевата енергия и батериите, въпреки че по-ниските цени са помогнали за по-широкото разпространение на възобновяемата енергия, се казва в доклада.

Най-голям принос за БВП има процъфтяващата индустрия за електрически превозни средства (ЕПС) в Китай, като 3 трилиона юана от БВП се дължат на производството на ЕПС и хибриди, а 1,4 трилиона юана - на инвестиции в заводи. Инфраструктурата за зареждане е допринесла с още 122 млрд. юана.

Слънчевата енергия е следващият по големина принос към БВП - 2,8 трилиона юана, като 1 трилион от тях е свързан с инвестиции в проекти за производство на електроенергия. Инвестициите в производството на соларна енергия допринесоха за БВП със 779 млрд. юана, като се оказаха по-ниски от тези в производството на електроенергия, тъй като цените на китайските соларни панели достигнаха рекордно ниски нива. Износът на компоненти и производството на електроенергия съставляваха съответно още 607 млрд. и 386 млрд. юана.

Изследователите очакват, че ръстът на инвестициите в чиста енергия ще продължи с бързи темпове до 2025 г. - последната година от настоящия петгодишен план.
Но според тях са необходими по-амбициозни цели за следващия план за 2026-2030 г., за да се поддържат сегашните нива на внедряване на чиста енергия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“