МАЕ: Събирането на дърва и въглища за готвене унищожава годишно гори с размерите на Ирландия

МАЕ: Събирането на дърва и въглища за готвене унищожава годишно гори с размерите на Ирландия

Събирането на дърва и въглища за готвене  в света води до загуба на горски площи с размерите на Ирландия всяка година. Почти всеки трети човек по света все още приготвя храната си на открит огън или на обикновени печки, което нанася значителни щети на здравето, жизнения стандарт и равенството между половете. Това предизвикателство обаче може да бъде преодоляно през това десетилетие чрез сравнително скромни инвестиции. Това показват данните от нов доклад на Международната агенция по енергетика, изготвен в партньорство с групата на Африканската банка за развитие,

Според данните от доклада 2,3 милиарда души в света все още разчитат на дървени въглища, дърва за огрев, въглища, селскостопански отпадъци и животинска тор като гориво за приготвяне на храна, като в процеса на приготвяне. Замърсяването на въздуха от тези елементарни методи за готвене причинява 3,7 милиона случая на преждевременна смърт годишно, което го нарежда на трето място по брой на причините за преждевременна смърт в световен мащаб. Тежестта на събирането на гориво и приготвянето на храна обикновено пада върху жените и отнема средно по 5 часа на ден. Това пречи на много жени да продължат образованието си и да работят или да започнат бизнес, който може да им осигури финансова независимост, се казва още в доклада.

"Чистото готвене е тема, която рядко попада в заглавията на вестниците или в политическия дневен ред", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. "И все пак тя е крайъгълен камък на глобалните усилия за подобряване на достъпа до енергия, равенството между половете, икономическото развитие и човешкото достойнство. Този доклад показва, че универсалният достъп до чиста храна за готвене може да бъде постигнат в световен мащаб до 2030 г. с годишни инвестиции от 8 млрд. щатски долара, което е само малка част от сумата, която светът харчи за енергия всяка година. Справянето с тази несправедливост е достъпно и постижимо," коментира Фатих Бирол

В доклада се отбелязва, че от 2010 г. насам Китай, Индия и Индонезия са намалили наполовина броя на своите граждани, които нямат достъп до чисто готвене. Тези усилия разчитаха основно на предоставянето на безплатни печки и субсидирани канички с втечнен  газ.

През същия период обаче населението на Африка без достъп до чисто  готвене продължава да се увеличава. При днешните политически условия не се очаква повечето африкански държави да постигнат пълен достъп до чисто готвене дори през 2050 г., се отбелязва още в доклада на МАЕ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ