МАЕ: Търсенето на критични минерали ще се утрои до 2040 г.

МАЕ: Търсенето на критични минерали ще се утрои до 2040 г.

Нарастващото търсене на чисти енергийни технологии оформя бъдещето на инвестициите в добив на критични суровини и минерали, чието търсене се очаква да се утрои до 2040 г. Това се посочва в доклад на Международната агенция по енергетика.

Нарастващата геополитическа конкуренция превръща редкоземните минерали не само в икономически, но и в стратегически приоритет за онези, които се стремят да укрепят позициите си в зелената енергия.

Жизненоважните за сектора на чистата енергия суровини, като литий, никел, кобалт, графит, мед и редкоземни елементи, играят ключова роля в зелената трансформация и се използват главно в електрическите превозни средства, батериите и технологиите за производство и съхранение на енергия от възобновяеми източници.

Дългосрочното снабдяване с теци критични минерали е ключово за гарантиране на сигурността на енергийната система.

Докладът на Международната агенция по енергетика показва, че търсенето на критични минерали, включително редкоземни елементи, ще достигне около 35 милиона тона годишно до 2040 г.

Очаква се инвестициите в сектора да нараснат от 45 милиарда долара през 2023 г. до 800 милиарда долара до 2040 г.

Медта е един най-използваните метали, а производството ѝ се очаква да генерира инвестиции от 490 милиарда долара до 2040 г., следвана от никела със 160 милиарда долара и лития с 80 милиарда долара.

Надпревара за ресурси

Глобалният преход към чиста енергия издига критичните минерали до позиция от стратегическо значение, тъй като нарастващото търсене поставя страните производителки в по-благоприятни позиции, като същевременно подтиква вносителите да развиват собствения си производствен и преработвателен капацитет.

Държавите все повече се обръщат към проекти за чиста енергия с цел достигане на нетни нулеви емисии.

Докладът показва, че около 28.1 милиона тона суровини са били изкопани в световен мащаб през 2023 г., а общият обем на обработените руди възлиза на 32.6 милиона тона. Капацитетът за преработка на минерали в света се очаква да нарасне с 32% до 43,7 милиона тона до 2040 г.

Очаква се най-голямо увеличение на капацитета за производство на графит (с 267,2% до 7,5 милиона тона), следван от лития (със 110% до 370 000 тона) и редкоземните елементи (с 44,7% до 110 000 тона) до 2040 г.

Според доклада ,чистата енергия ще съставлява 55,2% от глобалното търсене на литий, никел, кобалт, графит и мед и 41% на редкоземните минерали. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ