Минимална промяна в цените на петрола, пазарите претеглят съкращенията на руските доставки спрямо по-слабия долар

Минимална промяна в цените на петрола, пазарите претеглят съкращенията на руските доставки спрямо по-слабия долар

Минимална промяна в цените на петрола, пазарите претеглят съкращенията на руските доставки спрямо по-слабия долар

Петролът регистрира минимални промени в ранната търговия във вторник, след като предходната сесия се повиши, тъй като инвеститорите демонстрираха по-смесени нагласи по отношение на загубата на капацитет на руските рафинерии след последните украински атаки, въпреки че малко по-слабият щатски долар предложи известна подкрепа, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,05 долара, или 0,06%, до 86,70 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,06 долара или 0,07%, до 81,89 долара за барел.

В понеделник Брентът поскъпна с 1,5%, а WTI - с 1,6%, след като правителството на Русия нареди на компаниите да намалят добива през второто тримесечие, за да постигнат целта от 9 млн. барела на ден и да изпълнят ангажиментите си към ОПЕК+.

Русия, която е един от трите най-големи световни производители на петрол и един от най-големите износители на петролни продукти, също е изправена пред украински атаки срещу нейните петролни рафинерии, които според анализаторите на Goldman Sachs са извадили от строя капацитет от около 900 хил. барела на ден, вероятно за седмици и дори в някои случаи за постоянно.

„Въздействието на прекъсванията при рафинирането върху цените на суровината е смесено, с низходящ ефект от спада в търсенето на рафинерии и възходящ ефект от потенциалното намаляване на износа на петрол от Русия“, посочват анализаторите в бележка.

След нападение с украински дрон в събота, руският петролен производител „Роснефт“ затвори рафинерията си Куйбишев в град Самара, която има капацитет от 70 хил. барела на ден.

Докато последиците от атаките и руските съкращения изглеждат неясни, малко по-слабият щатски долар от предишната сесия донякъде подкрепи цените.

По-слабият долар обикновено прави по-евтини покупки на петрол за притежателите на други валути, което може да засили общото търсене.

„Доларът може да продължи да е изправен пред низходящ натиск, тъй като се очаква Федералният резерв да намали лихвите по-късно тази година, което потенциално предлага възходящ фактор за цените на петрола“, каза независимият пазарен анализатор Тина Тенг.

Повишаването на геополитическите премии заради продължаващия конфликт Израел-Газа също подкрепи цените, въпреки че предстои да се види незабавното въздействие върху доставките в региона на Близкия изток.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ