Катарският министър на енергетиката не се тревожи от плана на Тръмп да увеличи добива на газ в САЩ

Катарският министър на енергетиката не се тревожи от плана на Тръмп да увеличи добива на газ в САЩ

Министърът на енергетиката на Катар заяви, че не е обезпокоен от обещанието на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да премахне ограничението за износ на втечнен природен газ

„Ще е необходим допълнителен газ, независимо дали ще е от САЩ, Катар или от други места. Така че допълнителният втечнен природен газ и допълнителната конкуренция са добре дошли“, заяви Саад Шерида Ал Кааби, министър на енергетиката на Катар и главен изпълнителен директор на държавната газова компания QatarEnergy, пред CNBC.

„Ако кажете, че ще изнасяме още 300 млн. тона ... или 500 млн. тона втечнен газ от САЩ, всички тези проекти се движат от частни предприятия, които разглеждат търговската жизнеспособност на проектите, и ще има ограничение.“

„Всичко ще зависи от предлагането, търсенето и дългосрочните перспективи на тези компании“, добави той и заяви: „Не се притеснявам много за това“.

Тръмп иска да увеличи местния добив на петрол и природен газ. Неговият преходен екип подготвя енергиен пакет, който ще бъде представен до дни след встъпването му в длъжност и който ще одобри разрешения за износ на нови проекти за втечнен природен газ и ще увеличи петролните сондажи в страната, съобщи Ройтерс.

"Ако вземете решение за изграждане на съоръжение за втечнен природен газ или за износ и решите да го направите днес, ще са необходими от шест до десет години, за да бъде то реално изградено, пуснато в действие и да започне да функционира“, каза Кааби и подчерта, че това не е „включване и изключване“.

САЩ и Катар запазват позицията си на най-големите доставчици на втечнен природен газ в света, като общият им пазарен дял е почти 50 %. Конкуренцията между двата основни износителя се засили тази година след решението на Европа постепенно да спре да разчита на руския тръбопроводен газ и след като американските доставчици бързо запълниха недостига на доставки.

Кааби заяви, че Европейският съюз трябва да направи „задълбочен“ преглед на Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост, която изисква от големите компании да „идентифицират и да се справят“ с отрицателните въздействия върху околната среда, наред с други, в своята дейност.

Санкцията може да достигне до 5% от общите генерирани приходи на дружеството, добави Кааби, като подчерта, че това ще „навреди“ на европейските дружества и на тези, които извършват дейност в блока, които ще бъдат принудени да поемат по-високи разходи за извършване на надлежната проверка.

Смята се, че CSDDD, която ще влезе в сила през 2027 г., ще засегне около 5500 дружества, базирани в ЕС, и най-малко 1000 дружества извън ЕС, които имат значителен бизнес в региона, съобщи Ройтерс през юли.

Катарският инвестиционен орган - който управлява активи, оценявани на 510 млрд. долара, по данни на Глобалния фонд за спестявания - и други управители на фондове ще обмислят изтегляне на инвестиции от ЕС, за да избегнат санкции, добави той.

Това е много сериозно за тях“, каза Кааби и добави, че европейските икономики „не се справят добре, така че се нуждаят от преки чуждестранни инвестиции и от подкрепа“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ