Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Москва може да увеличи износа си на суров петрол, ако ембаргото на ЕС засегне руското нефтопреработване
Русия може да увеличи износа си на суров петрол, ако забраната на Европейския върху вноса на по море доведе до по-ниска производителност на рафинериите, каза руският вицепремиер Александър Новак в интервю за ТАСС, цитирано от Ройтерс.
„Ако има проблеми с продажбата на петролни продукти, рафинирането на петрол до известна степен може да бъде заменено с допълнителни обеми износ на петрол“, каза Новак. „Все още има възможност забраната на ЕС изобщо да не засегне руското нефтопреработване“, добави той.
На 5 февруари в ЕС влиза в сила и забрана за продажба и транспортиране на нефт и продукти, получени от преработката на суров руски нефт, след като по-рано през декември започна да действа ембаргото върху руския петрол, доставян по море.
Русия ще произведе най-малко около 490 мл. до 500 млн. тона петрол през следващата година, каза Новак, повтаряйки предишните си оценки. Това се равнява на около 9,84 милиона до 10,04 милиона барела на ден.
Тази година Русия може да произведе 535 милиона тона петрол, заяви Новак в интервю за телевизионния канал "Россия-24" в петък.
Той също така каза, че Москва е готова да възобнови доставките на газ за Европа чрез газопровода Ямал-Европа.
„Европейският пазар остава актуален, тъй като недостигът на газ продължава, а ние имаме възможност да възобновим доставките", каза Новак пред ТАСС. „Например, газопроводът Ямал-Европа, който беше спрян по политически причини, остава неизползван“, добави той.
Потоците по газопровода Ямал-Европа обикновено текат на запад, но от декември 2021 г. посоката да голяма степен се обърна, след като Полша се отказа да купува газ от Русия и започна да разчита на синьо гориво от германските газохранилища.
През май Варшава прекрати споразумението си с Русия, след като по-рано отхвърли искането на Москва да плаща за газа в рубли.
В отговор руският доставчик „Газпром“ преустанови доставките и заяви, че вече няма да може да изнася газ през Полша, след като Москва наложи санкции срещу фирмата, която притежава полския участък от газопровода Ямал-Европа.
Новак също повтори, че Москва обсъжда допълнителни доставки на газ през Турция след създаването на хъб там.
Той също така каза, че Москва очаква доставките на втечнен природен газ (LNG) в Европа да достигнат 21 милиарда кубически метра през тази година.
„Тази година успяхме значително да увеличим доставките на LNG за Европа“, каза Новак. „За 11-те месеца на 2022 г. те се увеличиха до 19,4 млрд. кубически метра, като до края на годината се очаква да достигна 21 млрд.“„ каза още той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.