Сблъсък между AI и биткойн в битка за енергия
Американските технологични компании преследват енергийни активи, държани от биткойн копачи, докато се надпреварват да осигурят снабдяване с електроенергия за своите бързо разрастващи се центрове за данни с изкуствен интелект(AI) и облачни изчисления, предаде Ройтерс.
Тези центрове за данни са двигател на най-бързия ръст на търсенето на електроенергия в САЩ от началото на хилядолетието, като изпреварват разширяването на мрежата и карат гигантски технологични компании като Amazon и Microsoft да търсят огромни количества електроенергия.
Голямата битка за енергия
Електрическата битка разтърсва енергоемката индустрия за добив на криптовалути. Някои "миньори" правят огромни печалби, като отдават под наем или продават своята свързана с електричество инфраструктура и обекти на технологии, докато други губят достъп до електричеството, необходимо за поддържане на бизнеса. „Битката с AI за господство е битка, която се води от най-големите и най-добре капитализирани компании в света и те се грижат за победата си така, сякаш животът им зависи от това дали ще спечелят“, каза Грег Биърд, главен изпълнителен директор на Stronghold Digital Mining, публично търгувана компания за копаене на биткойни. "Имат ли грижа за това, което плащат за енергия? Вероятно не", казва още той.
Центровете за данни биха могли да използват до 9% от общото електричество, генерирано в САЩ до края на десетилетието, повече от удвояване на текущото им потребление, тъй като технологичните компании наливат средства в разширяването на своите изчислителни центрове, съобщи Институтът за изследване на електроенергията през май.
Понастоящем центровете за данни представляват около 1%-1,3% от глобалното потребление на електроенергия, в сравнение с около 0,4% на крипто копаене, според Международната агенция по енергетика. Очаква се това несъответствие да расте.
Анализаторите очакват 20% от биткойн копачите да се насочат към AI до края на 2027 г. През последната година добиващите биткойни и собствениците на центрове за данни с изкуствен интелект все повече се борят за едни и същи енергийни активи и договори, заявиха пред Ройтерс ръководители на над половин дузина публично търгувани американски компании за добив на криптовалути
Marathon Digital Holdings, най-големият публично търгуван биткойн копач в света е сред онези, които са отправили поглед към ядрено захранван център за данни, собственост на Talen Energy в Пенсилвания, казаха два източника, запознати със ситуацията. „Винаги сме готови да говорим с всеки, който иска да продаде център за данни“, казаха от Marathon, без да потвърдят конкретен интерес. Amazon, с пазарна капитализация над 350 пъти размера на Marathon, купи центъра в сделка, обявена през март, и осигури достатъчно електричество за захранване на почти всички домове в Ню Мексико.
Много големи копачи, които притежават земя и захранване, променят стратегиите си от изключително крипто копаене към маркетинг на своята собственост и енергийни услуги към AI и облачни компютри. „Получихме голям интерес от всички от Amazon или Google“, каза Кери Ланглис, главен стратегически директор на биткойн миньора TeraWulf, който има сайт в северната част на щата Ню Йорк, способен да достигне до 770 мегавата (MW).
Треската около технологичните перспективи за миньорите започна през юни, когато крипто миньорът Core Scientific - току-що излязъл от фалит - стана първият, който обяви голямо споразумение за отдаване под наем на своите захранващи съоръжения на Nvidia - в сделки, оценени на над $6,7 милиарда за 12 години. Оттогава няколко миньори обявиха, че ще наемат или ще действат като подизпълнители за разработването на AI центрове за данни. Нови центрове за данни, които обикновено са били около 20 MW, днес се изграждат с мощност до 1000 MW. Но времето за изчакване за свързване на нови захранвания в Съединените щати може да отнеме няколко години.
За крипто копачи с големи енергийни активи пренасочването на операциите им за AI и облачни изчисления може да направи съоръженията им до пет пъти по-ценни, показа проучване на Morgan Stanley. Закупуването или наемането на пространство в миньор с поне 100 MW капацитет може да намали времето за изчакване за стартиране на център за данни с около 3,5 години, спестявайки милиарди на технологичните компании, каза Morgan Stanley.
Труден преход
Все пак предаването на доставките на електроенергия и инфраструктурата на технологичните компании от крипто копачите няма да бъде безпроблемно за повечето, ако изобщо е възможно.
„Повечето биткойн копачи, които казват, че ще се насочат към AI, всъщност не знаят в какво се забъркват“, каза главният изпълнителен директор на CleanSpark Зак Брадфорд, добавяйки, че компанията му ще се придържа към крипто миньорството като основен бизнес.
Около 90% от центровете за копаене на биткойн в страната могат да бъдат изградени за шест до 12 месеца, срещу три години за по-сложен център за данни, каза Брадфорд.
Тези мини, добави той, ще трябва да бъдат преустроени, за да включат специализирани охлаждащи структури и друга инфраструктура, която да се използва за AI или облачни изчисления.
Високите разходи за изграждане на центрове за данни с изкуствен интелект биха били бариера за много крипто копачи, които до голяма степен бяха лишени от достъп до капитал след срива на цените на биткойните през 2022 г., каза Сергий Герасимович, главен изпълнителен директор на EZ Blockchain, която доставя оборудване и услуги за крипто копаене.
Т.нар. хиперскалатори включват най-големите технологични компании в света, които управляват масивни глобални мрежи от центрове за данни и облачна инфраструктура. Въпреки че финансовите подробности по сделката за центъра за данни с изкуствен интелект бяха неясни, Герасимович каза, че компанията, срещу която се изправя, има милиарди долари капитал, с който да играе. За тях най-важното е скоростта на пускане на пазара и те просто хвърлят пари наоколо. С какво да се конкурират?“, казва той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.