Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Норвегия отлага спорни планове за дълбоководен добив
Норвегия отложи плановете си да отвори огромна океанска зона на дъното на Арктика за дълбоководен добив в търговски мащаб, предаде Си Ен Би Си.
Решението идва, след като Социалистическата партия на страната заяви, че няма да подкрепи бюджета на правителството на малцинството, освен ако то не отмени първия кръг за лицензиране на минерални дейности, първоначално планиран за първата половина на следващата година.
Екологичните кампании приветстваха споразумението като „огромна победа“ и „монументална победа за океана“.
Норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре описа хода като „отлагане“, съобщи Ройтерс, позовавайки се на коментари, предоставени на частния телевизионен оператор TV2.
Стьоре ръководи лявоцентристката Лейбъристка партия на Норвегия, която е старшата партия в правителствена коалиция на малцинството с Партията на центъра.
„Нашата политика е непроменена. Бюджетното споразумение е политически компромис, който не засяга правната основа или стратегия за минералите на морското дъно“, каза Астрид Бергмол, държавен секретар в енергийното министерство на Норвегия.
„Споразумението означава, че първият лицензионен кръг може да бъде обявен през следващия парламентарен мандат. Дотогава ще използваме това време, за да продължим изследванията и да финализираме разпоредбите“, добави тя.
Планираният лицензионен кръг се прилага само за проучвателни дейности, подчерта Бергмол, като отбеляза, че „трябва да се покаже, че предложената експлоатация може да се осъществи по устойчив и отговорен начин“, преди да може да започне такава работа.
Норвегия спорно пое водеща роля в процеса на извличане на минерали от морското дъно, поставяйки страната в противоречие с Германия, Великобритания, Канада и Мексико, които всички призоваха за спиране на дълбоководния добив на фона на опасения за околната среда.
Практиката на дълбоководния добив включва използване на тежки машини за отстраняване на минерали и метали - като кобалт, никел, мед и манган, от морското дъно.
Крайното използване на тези минерали е широкообхватно и включва батерии за електрически превозни средства, вятърни турбини и слънчеви панели.
Учените предупредиха, че пълното въздействие върху околната среда от дълбоководния добив е трудно да се предвиди.
Групи за екологични кампании междувременно казват, че практиката не може да се извърши устойчиво и неизбежно ще доведе до унищожаване на екосистемата и изчезване на видове.
В парламентарно гласуване през януари норвежките депутати гласуваха за отваряне на обширна зона в Арктика - еквивалентна на размера на Италия, за проучване на дълбоководен добив. Това проправи пътя за компаниите да кандидатстват за добив в националните води на страната близо до архипелага Свалбард.
Правителството на Норвегия заяви през юни, че ще започне първия лицензионен кръг с цел да предостави първите лицензи за експлоатация в началото на следващата година.
Отлагането в неделя обаче означава, че правителствените партии са се съгласили да спрат първия лицензионен кръг до края на следващата година. Норвегия трябва да проведе парламентарни избори през септември 2025 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.