Учените откриха „тъмен кислород“, който се произвежда от метали на морското дъно
Международен екип от учени е открил, че на дъното на океана протича процес, при който се произвежда кислород, при това в условия, които не позволяват обичайният начин чрез фотосинтеза. Кислородът се произвежда от метални възли с форма на картофи на хиляди метри под повърхността на Тихия океан и е известен като "тъмен кислород". Откритията, публикувани в понеделник в списание Nature Geoscience, противоречат на научния консенсус за начина на производство на кислород и дори могат да наложат радикално преосмисляне на произхода на сложния живот на Земята, съобщи CNBC.
Наред с последиците за науката за океаните, изследването поражда нови опасения относно рисковете от дълбоководния добив.
Екип от учени, ръководен от професор Андрю Суитман от Шотландската асоциация за морски науки във Великобритания, установи, че кислородът се произвежда в пълна тъмнина на около 4000 метра под повърхността на океана.
Досега се смяташе, че само живи организми като растения и водорасли могат да използват енергия за създаване на кислород на планетата чрез процес, наречен фотосинтеза, който изисква слънчева светлина.
„За да започне аеробен живот на планетата, трябваше да има кислород и нашето разбиране беше, че снабдяването на Земята с кислород е започнало с фотосинтезиращи организми“, каза Суитман.
„Но сега знаем, че в морските дълбини, където няма светлина, се произвежда кислород. Затова смятам, че трябва да преразгледаме въпроси като: къде е могъл да започне аеробният живот?“
Тъмният кислород е открит, докато изследователите провеждат полеви изследвания с кораб в Тихия океан. Екипът взел проби от морското дъно на зоната Кларион-Клапертон, абисална равнина между Хаваите и Мексико, за да оцени възможните въздействия на дълбоководния добив.
Изследователите анализираха множество конкреции и установиха, че много от тях носят „много висок“ електрически заряд, който според тях може да доведе до разделяне на морската вода на водород и кислород чрез процес, наречен електролиза на морската вода.
„Чрез това откритие породихме много въпроси без отговор и мисля, че има върху какво да помислим по отношение на това как да добиваме тези конкреции, които на практика са батерии в скалата“, каза Суитман.
Той добави, че ще са необходими допълнителни изследвания за производството на „тъмен кислород“.
Дълбоководен добив
Проучването е частично финансирано от канадската фирма за дълбоководен добив The Metals Company, която има за цел да добива в района на зоната Кларион-Клапертон до края на 2025 г.
Спорната практика на дълбоководен добив включва използването на тежки машини за извличане на ценни минерали и метали - като кобалт, никел, мед и манган - които могат да бъдат открити в полиметални конкреции на океанското дъно. Крайните приложения на тези минерали са многобройни и включват батерии за електрически превозни средства, вятърни турбини и слънчеви панели.
Учените предупреждават, че е трудно да се предвиди цялостното въздействие на дълбоководния добив върху околната среда.
Междувременно групи за екологични кампании твърдят, че тази практика не може да се извършва устойчиво и неизбежно ще доведе до унищожаване на екосистемите и изчезване на видове.
„Откритието, че процес, свързан с полиметалните конкреции, произвежда кислород в район, към който е насочена индустрията за дълбоководен добив, дава допълнителна подкрепа за спешната нужда от мораториум“, казва София Ценикли, ръководител на глобалната кампания за дълбоководен добив на Коалицията за опазване на дълбоките води, неправителствена екологична група.
„Това изследване подчертава колко много имаме да откриваме и научаваме за дълбоките морски води и повдига още въпроси за това как дълбоководният добив може да повлияе на живота и процесите в тях“, каза Ценикли.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.