Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Нов холдинг ще управлява "Булгартрансгаз" и ЕСО
Преносните държавни оператори "Булгартрансгаз" и Електроенергийния системен оператор ще бъдат отделени в нов холдинг към Министерството на енергетиката. Това съобщи служебният енергиен министър Владимир Малинов пред депутати. Промяната ще бъде заложена в Плана за възстановяване и устойчивост и е съгласувана с Европейската комисия.
"Булгартрансгаз" управлява газовата система в България, а Електроенергийният системен оператор - енергийната мрежа. В момента компаниите са сред най-печелившите в структурата на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Останалите дружества в него са - АЕЦ "Козлодуй", НЕК, "Булгаргаз", "Булгартел", "Мини Марица изток", ТЕЦ "Марица изток 2", предава БНТ.
Брюксел е настоявал двете компании да бъдат извадени от Българския енергиен холдинг, в който се намират в момента. Целта е да се гарантира, че няма кроссубсидиране между дружествата и останалите енергийни компании в холдинга.
"Съгласихме се с решението на Народното събрание, да не бъдат отделяни двете дружества и задължението да отпадне от Плана за възстановяване, но комисията го отхвърли, предложихме да се постигне същия ефект чрез законодателни поправки, за да няма кросфинансиране. Това също беше категорично отхвърлено", обясни Малинов.
Той допълни, че все пак е стигнато до компромисното решение за ново дружество.
"Успяхме да постигнем и считаме че е приемливо - да създадем нов холдинг в рамките на който да бъдат отделени двата оператора в рамките на министерството.Ще предложим Булгартрансгаз и ЕСО да бъдат включени в забранителен списък за приватизация, за да няма притеснение, че се готви тяхната продажба", обясни Малинов.
Ако България не изпълни тази мярка, рискуваме да загубим средства по ПВУ в частта - RePowerEU, каза още служебният министър.
"България е сключила изключително неизгодна сделка по ПВУ преди две години и кой го е направил. Защо не сте отстоявали докрай запазването на "Булгартрансгаз" и ЕСО като дружества на БЕХ, никъде не е забранено кроссубсидирането", попита Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.
В отговорът министърът допълни, че само тази възможност е била приета от Европейската комисия.
"Ние бяхме поставени в ситуацията българската държава да загуби съществен ресурс и да откажем да изпълним обещанието към комисията. Към настоящия момент Българският енергиен холдинг има 1,2 млрд. лева облигационни заеми, първият падежира догодина в рамките на 600 млн. лева. Ще е необходима финасова помощ за реализирането на това плащане. Ще бъде отпуснат заем в размер на 300 млн. евро", каза Владимир Малинов.
Страната ни е успяла да договори и промяна при задължението за декарбонизация. Няма да се иска намаление на въглеродните емисии със 40% през 2025 година спрямо 2019 г. Според Брюксел въглищните централи сами ще отпаднат от пазара чрез либерализацията на пазара на ток.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.