Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Парламентът ратифицира споразумението със САЩ за нова мощност в АЕЦ "Козлодуй"
Със 149 гласа "за", 50 "против" и трима въздържали се парламентът ратифицира на първо четене Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и Ядрената програма за граждански цели на Република България.
Председателят на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) предложи, а парламентът прие, срокът между двете четения да е три дни.
Точката беше извънредна и беше предложена като част от дневния ред на депутатите. Борислав Гуцанов от БСП обаче призова точката да не се обсъжда и обясни мотивите си: "По най-лесният начин гласувате за нещо, което ще струва милиарди на страната ни. Наколенки ли сте сложили пред чуждото посолство", каза Гуцанов, цитиран от БНР.
Мнозинството в парламента обаче отхвърли предложението на Гуцанов и споразумението за сътрудничество по новата ядрена мощност влезе в дневния ред.
С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000. В изпълнение на решението е подготвен проект на споразумение с рамка за засилване на сътрудничеството по изпълнение на Проект по проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на един нов реактор с инсталирана мощност от най-малко 1000 мегавата в АЕЦ „Козлодуй“.
След влизането в сила на закона министърът на външните работи трябва да уведоми по дипломатически път САЩ за ратифицирането на споразумението, а министърът на енергетиката да обнародва в „Държавен вестник“ документа в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила за България, записаха депутатите.
От „Възраждане“ и „БСП за България“ бяха категорично против ратифицирането на документа и го определиха като национално предателство.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира, че към настоящия момент имаме тежка енергийна зависимост от САЩ. Според него, когато бъдат прибавени и два нови реактора на АЕЦ „Козлодуй“, пети и шести блок ще бъдат затворени при изтичане на експлоатационния срок и тогава 60-70 процента от електропроизводството ни ще е в ръцете на една чужда държава.
Колегата му Коста Стоянов попита министъра на енергетиката в оставка Румен Радев защо процедурата не е по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и, ако управляващите се позовават на изключенията в него, искано ли е разрешение от ЕК за провеждане на точно такава процедура. Нямало го и името на доставчика, който ще достави технологията за площадката, в споразумението не била записана дори и технологията, имало само конкретно име на банка. От „Възраждане“ попитаха кой от американска страна е подписал споразумението и обявиха, че ще сезират всички компетентни органи, предаде БТА.
Реалистичната цена на строежа на двата нови блока ще бъде много по-малко от 30 млрд. лева", заяви междувременно изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов пред БНТ. Той добави, че към момента АЕЦ "Козлодуй" е обезпечена и има ликвидност.
"За началните дейности за 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" има пари, както и за обезпечаването на програмата на АЕЦ "Козлодуй", категоричен е той. И добави: "Опасяваме се, че в един не много дълъг период, когато цените на електроенергията падат това означава, че паричният ни поток ще бъде съвсем различен, особено приходите ни и това ще затрудни някои дейности, но към настоящия момент сме оптимисти".
Шефът на АЕЦ "Козлодуй" коментира и избора на фирма за строежа като уточни: "Ние не избираме строител. А ние избираме партньор на "Уестингхаус", защото технологията е тяхна. Много хора бъркат, че ние избираме изпълнител и трябва да пуснем някоя фирма на търг. Нещата са доста деликатни и не е хубаво хора, които не разбират от процеса да дават некомпетентни мнения", поясни Валентин Николов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.