Петролът поевтиня, докато инвеститорите чакат данните за БВП на Китай

Петролът поевтиня, докато инвеститорите чакат данните за БВП на Китай

Петролът поевтиня, докато инвеститорите чакат данните за БВП на Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, докато инвеститорите чакат икономически данни от Китай, които да дадат по-ясна представа за възстановяване на търсенето във втория най-голям потребител на петрол в света, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,07 долара, или 0,08%, до 86,24 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,08 долара, или 0,10%, до 82,44 долара за барел.

И двата сорта регистрираха четвърти пореден седмичен ръст миналата седмица – най-дългата подобна серия от средата на 2022 г., след като Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира рекордно търсене през 2023 г. от 101,9 милиона барела на ден, което е с 2 млн. барела на ден повече от миналата година.

Въпреки това МАЕ предупреди в месечния си доклад, че съкращенията на добива, обявени от производителите от ОПЕК+, рискуват да изострят дефицита в доставките на петрол, очакван през втората половина на годината, и могат да навредят на потребителите и глобалното икономическо възстановяване.

Нарастващите цени за доставките на суров петрол в Близкия изток, които отговарят на повече от половината от търсенето в Азия, вече свиват маржовете на рафинериите, което ги кара да осигурят доставки от други региони.

Рафинериите също така увеличават производството на бензин преди пиковото лятно търсене, като същевременно намаляват производството на дизелово гориво на фона на влошаващи се маржове.

Междувременно износът на петрол от Северен Ирак към турското пристанище Джейхан остана в застой почти три седмици, след като арбитражно дело постанови, че Анкара дължи на Багдад компенсация за неразрешен износ.

Инвеститорите ще следят за данните за брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай за първото тримесечие тази седмица, които се очаква да дадат положителен тласък на цените на суровините, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

Корпоративните отчети за първото тримесечие на компаниите от САЩ също биха могли да предоставят улики за политиката на Федералния резерв и траекторията на долара, добави тя.

Зелените пари се засилват заедно с повишаването на лихвените проценти, правейки деноминирания в долари петрол по-скъп за притежателите на други валути.

Трейдърите залагат, че Федералният резерв ще повиши лихвения си процент през май с още четвърт процентен пункт, измествайки очакванията за намаляване на лихвените проценти в края на тази година.

Пазарът оценява на 78% вероятността за повишаване на лихвите с 25 базисни пункта през май, последвано от намаление с по-малко от 60 базисни пункта до края на годината, каза анализаторът на IG Тони Сикамор.

„Това означава, че някои от попътните ветрове за търсенето на суров петрол от очакванията за намаляване на лихвените проценти от Фед започват да избледняват“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ