Петролът поевтиня на фона на очакванията за повишение на лихвите от централните банки

Петролът поевтиня на фона на очакванията за повишение на лихвите от централните банки

Петролът поевтиня на фона на очакванията за повишение на лихвите от централните банки

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, след като заплахата от по-нататъшно увеличение на лихвените проценти засенчи очакванията за възстановяване на търсенето от Китай, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,25 долара, или 0,29%, до 84,65 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,40 долара, или 0,51%, до 77,50 долара за барел.

„Петролните пазари са изправени пред низходящ натиск, тъй като рисковите сделки преобладават преди срещата на Фед, заедно с по-силния щатски долар“, коментира анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

Прогнозата за търсенето все още е несигурна, тъй като износът на Русия изглежда незасегнат от санкциите, въпреки повторното отваряне на Китай, добави тя.

Инвеститорите очакват Федералният резерв на САЩ да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта в сряда, като на следващият ден Европейската централна банка и Английската централна банка ще вдигнат лихвите с 50 базисни пункта. По-високите лихви могат да забавят световната икономика и да отслабят търсенето на петрол.

Пазарът също насочи вниманието си към планирана виртуална среща на 1 февруари на министрите от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия, известни заедно като групата ОПЕК+.

Очаква се панелът да препоръча запазване без промяна на текущата политика на добив, твърдят петима делегати от ОПЕК+, цитирани от Ройтерс.

През октомври 2022 г. ОПЕК+ се съгласи да намали целта си за производство с 2 милиона барела на ден, около 2% от световното търсене, от ноември до края на 2023 г.

Русия продължава да снабдява глобалния пазар със своя петрол въпреки забраната на Европейския съюз и тавана на цените на Г-7, наложени заради нейната инвазия в Украйна, като това оказа натиск върху цените.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ