Петролът поевтиня, след като в петък записа най-голямото си седмично повишение от повече от година

Петролът поевтиня, след като в петък записа най-голямото си седмично повишение от повече от година

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, след като миналата седмица отчетоха най-рязкото си седмично повишение от повече от година, тъй като опасенията за свръхпредлагане на фона на по-слабото търсене противодействаха  на притесненията от по-широка война в Близкия изток, която да доведе до прекъсвания на износа в ключовия производствен регион, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,40 долара, или 0,51%, до 77,65 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,29 долара, или 0,39%, до 74,09 долара за барел. И двата сорта са се насочили към седмични повишения от около 8%.

Брентът напредна с над 8% миналата седмица, което е най-голямото седмично увеличение от януари 2023 г., докато WTI отчете ръст от 9,1% - рекорд от март 2023 г., поради очакванията, че Израел може да удари иранска петролна инфраструктура в отговор на ракетна атака от Техеран срещу Израел на 1 окт.

Въпреки това, някои инвеститори вероятно са продали фючърси, за да подисгурят печалбите си от покачването от предходната седмица.

„Техническата печалба изглежда най-логичното обяснение“, коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova, относно понижението на цените на петрола в понеделник.

Все пак петролните пазари са изправени пред попътен вятър на фона на страховете от отмъщението на Израел срещу Иран, тъй като потенциалната масова ескалация на конфликта в Близкия изток противодейства на нарастващия натиск от страна на търсенето, каза Сачдева.

ANZ Research предупреди в понеделник, че въпреки ралито на цените на петрола миналата седмица, въздействието на конфликта върху доставките на петрол ще бъде сравнително малко.

„Виждаме пряка атака срещу петролните съоръжения на Иран като най-малко вероятния отговор сред опциите на Израел“, се казва в съобщението.

„Нещо повече, видяхме намалено въздействие на геополитическите събития върху доставките на петрол. Това доведе до значително по-малка премия за геополитически риск, прилагана към петролните пазари през последните години, а свободният капацитет от 7 млн. барела на ден на ОПЕК осигурява допълнителен буфер. "

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия и Казахстан, известни заедно като ОПЕК+, разполагат с милиони барели свободен капацитет, тъй като през последните години намалява производството, за да поддържа цените на фона на слабото глобално търсене.

Групата производители разполага с достатъчно свободен петролен капацитет, за да компенсира пълната загуба на иранските доставки, ако Израел извади от строя съоръженията на тази страна, но ще се затрудни, ако Иран отмъсти, като удари инсталациите на своите съседи от Персийския залив, според анализатори.

На последното си заседание на 2 октомври ОПЕК+ запази своята политика за добив на петрол непроменена, включително план за  увеличаване на производството от декември.

В съчетание с несигурния темп на икономическото възстановяване в най-големия вносител на суров петрол Китай, увеличението на производството може лесно да предпази пазара от прекъсвания на доставките и продължава да ограничава покачването на цените на петрола, каза Сачдева от Phillip Nova.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ