Goldman Sachs прогнозира скок на цената на петрола с $20 за барел, ако производството на Иран се свие

Goldman Sachs прогнозира скок на цената на петрола с $20 за барел, ако производството на Иран се свие

Според Goldman Sachs цените на петрола могат да се повишат с 20 долара за барел, ако иранското производство се свие, предаде CNBC.

Фючърсите на американския суров петрол поскъпнаха с около 5 % в четвъртък и се повишиха отново в петък сутринта поради опасенията, че Израел може да нанесе удар по иранската петролна индустрия в отговор на ракетното нападение на Техеран тази седмица.

Смята се, че „ако иранското производство трайно намалее с 1 млн. барела на ден, тогава ще видим пиков ръст на цените на петрола през следващата година от около 20 долара за барел“, заяви в петък в предаването „Squawk Box Asia“ на CNBC Даан Струйвен, съпредседател на отдела за глобални изследвания на суровините в Goldman Sachs.

Това е при условие, че петролният картел ОПЕК+ се въздържи от отговор чрез увеличаване на производството, каза Струйвен.

Ако ключови членове на ОПЕК+, като Саудитска Арабия и ОАЕ, компенсират част от загубите в производството, петролните пазари биха могли да отбележат по-малък ръст от малко под 10 долара за барел, добави той.

След началото на въоръжения конфликт между Израел и Хамас на 7 октомври миналата година на пазара на петрол имаше ограничени смущения, като цените останаха под натиск поради увеличеното производство в САЩ и слабото търсене от страна на Китай.

Тази седмица обаче настроенията може да се променят. Цените на суровия петрол в САЩ току-що отбелязаха трета поредна сесия на повишение, след като Иран извърши нападение с балистична ракета срещу Израел, засилвайки напрежението в региона. През последните дни наблюдателите в сектора бият тревога, предупреждавайки за реална заплаха за предлагането.

Иран, който е член на ОПЕК, е ключов играч на световния пазар на петрол. Той произвежда почти 4 млн. барела петрол дневно и около 4 % от световните доставки могат да бъдат изложени на риск, ако иранската петролна инфраструктура стане мишена за Израел, който обмисля контрамерки. 

Саул Кавоник, старши енергиен анализатор в MST Marquee, повдигна въпроса за възможността иранският остров Харг, който осигурява 90% от износа на суров петрол от страната, да се превърне в мишена.

„По-голямата тревога е, че това е един вид по-непосредствено начало на по-широк конфликт, който може да повлияе на транзита през Ормузкия проток“, добави той.

Ако Израел удари иранската петролна индустрия, прекъсванията на доставките през Ормузкия проток могат да станат проблем, подкрепят го и други анализатори.

Иран и преди е заплашвал да прекъсне потоците през Ормузкия проток, ако бъде засегнат петролният му сектор.

Протокът между Оман и Иран е ключов канал, през който преминава приблизително една пета от дневното производство на петрол в света, според Администрацията за енергийна информация на САЩ. Този стратегически важен воден път свързва производителите на суров петрол в Близкия изток с големи световни пазари.

Запитан от репортери в четвъртък дали САЩ биха подкрепили израелски удар по ирански петролни съоръжения, президентът на САЩ Джо Байдън заяви: „Ние обсъждаме това. Мисля, че това би било малко - така или иначе.“ Петролните анализатори смятат, че тези забележки са били катализаторът, който е довел до повишаване на цените.

„В случай на пълномащабна война цената на сорта Брент вероятно ще се покачи над 100 щ.д. за барел, като евентуално затваряне на пролива заплашва цени от 150 щ.д. за барел или повече“, пише в бележка, публикувана в сряда, BMI на Fitch Solutions. 

Макар че вероятността за пълномащабна война остава „сравнително ниска“, рисковете от грешна стъпка на някоя от страните сега са повишени, заявяват анализаторите на BMI.Въпреки че някои индустриални анализатори смятат, че ОПЕК+ разполага с достатъчно свободен капацитет, за да компенсира прекъсването на иранския износ, ако Израел се насочи към петролната си инфраструктура, световният свободен петролен капацитет остава съсредоточен предимно в Близкия изток, особено сред държавите от Персийския залив, които биха могли да бъдат изложени на риск, ако се задълбочи по-голям конфликт.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Европейската комисия подаде иск срещу Унгария пред Съда на ЕС заради спорния ѝ закон за защита на суверенитета
Израелската армия нанесе един от най-мощните си удари в Ливан
Федерацията по вдигане на тежести обяви фалит
Често срещаните грешки при водене на преговори
„Маркет ЛИНКС“: ИТН и „Величие“ не прескачат 4-процентната бариера, ако изборите бяха днес
7-и банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите" – Готови ли сме за дигитализация,   присъединяване към еврозоната и устойчиви финанси? 
Времето: Почти летни темпетурати, жълт код за силен вятър в 4 области
Канада обяви създаване на отбранителна коалиция срещу Русия в Арктика