Петролът поевтиня след неочакван ръст на американските запаси

Петролът поевтиня след неочакван ръст на американските запаси

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в сряда, след като неочакваното нарастване на запасите от суров петрол и горива в САЩ и икономическата несигурност възобновиха притесненията за търсенето, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,48 долара, или 0,60%, до 79,62 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,52 долара, или 0,69%, до 74,60 долара за барел.

И двата петролни еталона се повишиха по време на търговията в понеделник и вторник, възстановявайки се от рязката разпродажба през първата седмица на 2023 г.

Запасите от суров петрол в САЩ скочиха с 14,9 млн. барела през седмицата, приключила на 6 януари, съобщиха източници, позовавайки се на данни от Американския петролен институт (API). В същото време запасите от дестилат, които включват дизел, мазут и реактивно гориво, се повишиха с около 1,1 млн. барела.

Анкетирани от Ройтерс анализатори очакваха запасите от суров петрол да спаднат с 2,2 млн. барела, а запасите от дестилат да се понижат с 500 хил. барела.

„Големият ръст на запасите в САЩ според оценките на API доведе до спад цените на петрола, като рискът от рецесия също ограничава възходящата тенденция на цената на петрола в краткосрочен план“, коментира анализаторът Леон Ли от CMC Markets.

Търговците чакат данни за инвентара от Администрацията за енергийна информация на САЩ, които се очакват по-късно в сряда, за да видят дали съответстват на предварителната оценка от API.

Пазарът на петрол беше дръпнат надолу от притесненията относно допълнително повишаване на лихвените проценти в САЩ с цел ограничаване на инфлацията, което би предизвикало рецесия и би ограничило търсенето на гориво.

Преобладаващите пазарни настроения са мечи от страна на търсенето, тъй като Китай все още се бори с епидемия от COVID-19, а САЩ и Европа са изложени на риск от икономическо забавяне поради нарастващите лихвени проценти, каза Клаудио Галимберти, старши вицепрезидент в Rystad Energy.

Цените се повишиха по-рано тази седмица поради надеждите за нарастване на търсенето на гориво в Китай - вторият по големина потребител на петрол в света, след облекчаване на ограниченията срещу COVID-19 и възобновяване на международните пътувания.

„Новината от понеделник, че Китай е издал нова партида квоти за внос, предполага, че най-големият вносител в света набира скорост, за да отговори на по-голямото търсене“, казаха анализатори на ANZ Research в бележка.

Големият фокус тази седмица е върху данните за инфлацията в САЩ, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък. Ако инфлацията падне под очакваното ниво, това ще доведе до спад на долара, казаха анализатори. По-слабият долар може да повиши търсенето на петрол, тъй като прави стоката по-евтина за купувачите, притежаващи други валути.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ