Г-7 обмисля два ценови тавана за руските петролни продукти

Г-7 обмисля два ценови тавана за руските петролни продукти

Групата на седемте най-развити държави в света (Г-7) планира да въведе поне два различни ценови тавана на петролните продукти от Русия. Това съобщава Ройтерс с позоваване на представител на Г-7 и цитирана от руски медии.

От февруари може да бъде въведена опция за таван на цените за продукти, търгувани с надценка спрямо суровия петрол. Различен таван може да бъде определен за тези продукти, които се продават с отстъпка, каза Ройтерс, цитиран от говорител на Г-7.

Групата възнамерява да въведе две горни граници на цените, тъй като дизелът и керосинът обикновено се продават с надценка спрямо суровия петрол, докато мазутът се търгува продава с отстъпка.

В допълнение към ценовата граница от 60 долара за барел, Г-7 ще ограничи и цените на руски петролни продукти като дизелово гориво, керосин и мазут от 5 февруари. За тях обаче е по-трудно да се определи таван на цените, отколкото за суровия петрол, тъй като петролните продукти са много, обясни представителят на Г-7, пожелал анонимност. Той отбеляза, че цената им често зависи от това къде се купуват, а не от производителя.

В отговор на новите ограничителни мерки руските власти в края на 2022 г. забраниха на руските петролни компании от 1 февруари 2023 г. да продават петрол по договори, които пряко или косвено съдържат въведения от САЩ и ЕС механизъм за таван.

По-рано вестник Telegraph India написа, че Индия може да се присъедини към тавана на цените на петрола, въведен от Европейския съюз (ЕС) и Г-7, ако ЕС наложи допълнителни санкции на страни, които купуват суровини от Русия, или ако цената му надвиши 60 долара за барел.

На 5 декември влезе в сила ембаргото върху руския петрол, което беше прието от страните от Европейския съюз, Г-7 и Австралия. От този ден ЕС официално спря вноса на руски петрол по море. Също така страните от Г-7 и Австралия отказаха да транспортират и застраховат руски петрол на цена над 60 долара за барел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ